Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 18 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ölüm Yıldönümü'nde 'Hababam Sınıfı'nın Yazarı Rıfat Ilgaz

Türk roman, şiir ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz, vefatının 25. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Ölüm Yıldönümü


7 Temmuz 1993 yılında vefat eden Rıfat Ilgaz özellikle Hababam Sınıfı romanı ile tanınmıştır. Yazılarını ve yaşantısını toplumcu bir çizgide sürdüren Rıfat Ilgaz, hayatı boyunca şiirden mizah öykülerine, çocuk kitaplarından romana kadar birçok edebi türde eserler yazdı. Bir zamanlar siyasi baskı yüzünden toplatılan “Kararma Geceleri” adlı eseri 2004 yılında 100 Temel Eser listesine girdi.

Rıfat Ilgaz, 1911 yılında Kastamonu'nun Cide ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğreniminden sonra Kastamonu Muallim Mektebini bitirerek Gerede, Akçakoca, Gümüşova’da öğretmenlik yaptı.

1944'ün Ocak ayında yayınladığı Sınıf kitabıyla adliyeler ve hapishaneyle tanışan Rıfat Ilgaz hapishaneden çıktığında öğretmenlik mesleğini kaybettiği gibi sağlığı da bozulmuştu. Bir süre Heybeliada Sanatoryumunda yattı.

Hayatını dergi ve gazetecilik ile şiir yazarak geçirmeye başlayan Rıfat Ilgaz’ın yazdıkları dönemin siyasileri tarafından hoş karşılanmıyordu.

Muhalif bir kimliğe sahip olduğu için sürgüne gönderilmesi planlandı fakat 1960 darbesi ile sürgünden kurtuldu.

1966'da Ilgaz'ın oyunlaştırdığı Hababam Sınıfı romanı sahnelenmeye başladı. Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanan Hababam Sınıfı’nın ilk filminden sonra 6 film daha yapıldı.

28 Mayıs 1981 gecesi “Yıldız Karayel” romanını yazmaktayken Kastamonu’da gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakılarak İstanbul’a döndü.

Madımak Olayı’nda vefat eden yakın dostu Asım Bezirci’den 5 gün sonra da Rıfat İlgaz hayata veda etti ve Asım Bezirci’nin yanına defnedildi.