Selman Yamak
11 months ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hatemi Tâî

Hatemi Tâî

Cömertliği ile meşhur olmuş Hâtem-i Tai'ye arkadaşları sorar:

- Senden daha cömert kimse var mıdır acaba?

O şöyle cevap verir:

- Evet, tabii ki.. Söyleyeyim... Bir gün yolculuk esnasında bir kişiye misafir olmuştum. O kişi, fakir bir kimse olmasına rağmen bana bir koyun kesti, et ve böbreği ile beraber bir yemek hazırlattı. Ben:

-Koyunun böbreklerini çok severim, dedim. Bir ara ev sahibi olan o kişi ortalıktan kayboldu. Az bir zaman sonra elindeki yedi koyunun yedisini de kesmiş, böbreklerini hazırlamış olarak önüme getirdi.

Ben şaşkınlık içinde kalmıştım. Çünkü biliyordum ki, ev sahibi fakir bir kişi idi.

-Bunu niçin yaptın? Benim için, varın yoğun olan yedi koyunu kestin. Ben sana böyle yap demedim. Sadece koyun böbreğini sevdiğimi söyledim, dediğimde bana şu cevabı verdi:

- Bana misafir gelip de, onun sevdiği bir şeyi ikram etmesem olur mu? Ben sizin seveceğiniz bir şeyin sahibi olayım da onu misafirime sunmakta kıskanç davranayım, böyle uygun olur mu?

Ev sahibinin bu misafirperverliğine hayran kalmıştım, gözlerim yaşardı, şeklinde anlattı. Daha sonra arkadaşları ile Hâtem-i Tâî arasında şöyle bir konuşma geçti:

- Onun bu iyiliğine karşılık siz bir şey yaptınız mı?

- 300 kızıl tüylü deve ve 500 koyun gönderdim.

- Demek ki sen ondan daha cömertmişsin.

- Hayır, o benden daha cömert, çünkü o bana nesi varsa ikram etti. Ben ise ona sadece servetimin ancak az bir kısmını göndermiştim, dedi.


                                         ومنالله التوفيق

Selman YAMAK

selmanyama5@gmail.com