Murat Tuncay
3 years ago - 2 Dakika, 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kimyasal Temizlik Ürünlerine Alternatif Doğal Çözümler

Temizlik, titizlik adı altında hayatlarımıza soktuğumuz ve elimizden düşürmediğimiz birçok temizlik ürününün hayatımızı ne kadar olumsuz etkilediğini bilmek ve önemsemek zorundayız. Bu kimyasal ürünler bizi zehirlemekle kalmıyor, sağlığımız açısından birçok kalıcı hasara da neden oluyor.

Kimyasal Temizlik Ürünlerine Alternatif Doğal Çözümler


Bunları evimize sokmazsak nasıl temizlik sağlayacağız diyorsanız alternatifi olan doğal ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. En az kimyasal ürünler kadar temizleyici özelliği olan bu doğal ürünler hem sağlığımızı tehdit etmiyor hem de çok daha az maliyetli olabiliyor.

Gazete, televizyon haberlerinde ve çevremizde birçok zehirlenme haberleri duymaktayız. Özellikle farklı deterjanları, çamaşır suyu ile karıştırarak kullanan kişilerin ölümle sonuçlanan durumları söz konusu olmakta. Durum bu kadar vahim olacaksa tedbir almak ve bu kimyasalları evimize sokmamak en doğru karar olacaktır.

Kimyasal temizleyicilerin neden olduğu sorunlar

Kullanımları sırasında ortaya çıkan toksik buharlar göz ve boğazda yanma, baş ağrısı, halsizlik ve ciltte tahrişlere neden olabiliyor. Bunlar kullanım sırasında hissettiğimiz sorunlardır. Ama birde uzun vadede verdikleri zararlar vardır ki bunlar başta kanser olmak üzere, bağışıklık sistemi, kalp hastalıkları, tat ve koku alma problemleri, beyinde hasarlar olabiliyor. Ayrıca temas sonucu ciltte ciddi hasarlara, yaralara ve tahrişlere de neden oluyorlar.

Fenol, kresol, sodyum hidroksit, sodyum hipoklorid, fosforik asit ve nitrobenzen türü kimyasallar ağızdan alınırsa şok, koma ve ölüme kadar birçok olumsuz ciddi etkilere neden oluyorlar.

Kimyasal temizleyiciler yerine ne kullanılmalı?

Kimyasal Temizlik Ürünlerine Alternatif Doğal Çözümler


Evinizde her zaman bulunan sirke ve limon mükemmel bir temizleyicidir. Karbonat da aynı etkiye sahiptir. Ayrıca eczanelerde satılan mineral oil, boraks gibi doğal ürünleri de satın alabilirsiniz.

İsterseniz birkaç örnekle bu ürünleri nasıl kullanacağınızdan bahsedelim.

1 kaşık zeytinyağı, 1 limonun suyu, 1 kaşık saf alkol, 1 kaşık suyu iyice karıştırıp ahşap ve seramik yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Ahşapta ayrıca 3 ölçü zeytinyağıyla, 1 ölçü sirkeyi karıştırıp kullanabilirsiniz.

Seramik yüzeylerde 4 litre kaynar suya, 4 te 3 oranında boraks karıştırarak kullanabilirsiniz. Küvet, duş teknesi ve klozetlerde karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz.

Bulaşık deterjanları da oldukça zararlı kimyasallar içerebiliyor. Bu yüzden ya eldivenle bulaşık yıkayıp çok iyi durulamanız gerekiyor ya da bulaşık suyuna likit sabun, bir miktar limon suyu veya boraks ilave edebilirsiniz.

Bulaşık makinesine deterjan yerine 2 yemek kaşığı pişirme sodası ile 2 yemek kaşığı boraksı karıştırarak koyabilirsiniz.

Çamaşır deterjanları ve yumuşatıcılarda hem alerjik hem de zararlı maddeler içermekteler. Kokusuna bayıldığımız o yumuşatıcıların içindeki parfümlerin ne kadar zehirli olduğunu bilseniz evinize sokmazsınız. Yumuşatıcı yerine durulama için 1/4 bardak pişirme sodası, boraks veya beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı doğal sabun ile yıkayabileceğiniz gibi, çamaşır suyuna bir bardak soda, biraz sirke veya boraks koyabilirsiniz.

Bunlarla temizlik sağlayabilir miyim diyorsanız emin olun sağlarsınız. Hem de hayatınızı riske atmadan. Özellikle kokuları ile bizlere temizlik hissi yaşatan deterjanlar aslında o kokularla zehir saçıyorlar ve uzun sürede evimizin havasında asılı kalıyorlar. O havayı çocuklarımız soluyorlar ve risk altına giriyorlar. Son yıllarda alerjik rahatsızlıkların ve kanserin artması bu tür deterjanların kullanımı ile meydana gelmektedir.

Özellikle sirke elimizin altında bulunan en masum temizlik malzemesidir. Yıkamakla kalmıyor pırıl pırıl yapıyor tüm kirli yüzeyleri. Üstelik deterjanlara oranla çok daha ucuz.

Siz de ailenizi ve kendinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız bu kimyasalları kullanmaktan bir an önce vazgeçin. Eğer bunlarla uğraşacak zamanım yok diyorsanız piyasa da pek çok doğal temizlik ürünleri bulabilirsiniz.