Selman Yamak
10 months ago - 2 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hayvanlara Yapılan İyilik Sevap Kazandırır Mı?

Hayvanlara Yapılan İyilik Sevap Kazandırır Mı?


Adamın biri günün birinde çok susadı. Bir kuyu buldu, kuyuya indi ve su içti. Sonra kuyudan çıktı ve bir köpek gördü. Köpek susuzluktan dilini çıkarmış, kuyunun etrafındaki ıslak toprağı yiyordu.

Adam kendi kendine: "Benim başıma gelen susuzluk bu köpeğin de bașına gelmiş." dedikten sonra kuyuya indi, ayakkabısını suyla doldurdu. Ayakkabısını ağzıyla tuttu, (o şekilde) kuyudan çıkıp köpeği suladı. Allah'u Tealâ o adamın bu davranışını kabul etti ve onu bağışladı.

Bu kıssayı Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Sahabesine anlatınca Sahabe-i Kiram şöyle sordu:

- Ya Resûlullah! Hayvanlara yaptığımız iyilikler sebebiyle bizim için mükâfat var mıdır?

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) :

- Her canlıya yapılan iyilikten dolayı mükâfat vardır."buyurdu. 

İnsan, ister bir insana ister bir hayvana iyilik yapsın mutlaka karşılığını görecektir. Şu Ayeti Kerime bu konuda kesin bir delildir:

" Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir." (Zilzal sûresi 7.Ayet)

Ancak kişinin yaptığı iyiliklerden mükafat alabilmesi için Müslüman olması şarttır. İman olmadıktan sonra yapılan iyiliklerin hiçbir kıymeti yoktur.

Ayeti Kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor :

- " Rablerini inkar edenlerin durumu şudur : onların işleri, fırtınalı bir günde rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer. (Dünyada) kazandıkları hiçbir şeyin (ahirette) yararını görmezler. İşte bu derin sapıklıktır. (İbrahim suresi 18.Ayet)

Ebu Şauyb (Rahimehullah) yetmiş kere hacca yaya gitti. Uçsuz bucaksız çöllerde çenesi göğsünde, gözleri adımlarında, yetmiş defa çıktı bu yolculuğa. Son haccında çölde bir köpek gördü. Susuzluktan dili sarkmış, nefes nefese çırpınmakta...

Ebu şuayb (Rahimehullah) haykırdı:

- Yetmiş kere yaya hac sevabını bir içim suya kim satın alır? Bana bir içim su...

Karşılığı ise yetmiş haccın sevabı!

Bir adam, ona bir içim su verdi. Suyu aldı, doğru köpeğin yanına gitti, ona içirdi ve sonra kendine hayretle bakanlara şöyle dedi:

- İşte bu bütün haclarımdan üstün bir iştir.

"Yaratılanı severiz yaratandan ötürü" desturunca, evlerimizin yakınında ufak bir su kabı bile koysak hem içen hayvana rahmettir hemde bizlere...

Rabbim kıssadan ibret almayı ve en güzel şekilde anlamayı bu aciz kuluna ve ümmeti Muhammed'e nasip eylesin. Rabbim bizlere iman selameti nasip eylesin. Son nefeste hüsnü şehadet imanı kamil ihsan eylesin. Amin 


                                          ومنالله التوفيق

Selman YAMAK

selmanyama5@gmail.com