Türkan Hüseynova
1 year ago - 1 Dakika, 38 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hazar Denizi'nde Petrol Tankeri Taşımacılığının Hacmi Artırılacak

Hazar Denizcilik Şirketi, önümüzdeki yıllarda Hazar Denizi'ndeki petrol tankeri taşımacılığının büyümesini hedeflemektedir.

Azerbaycan'ın tüm deniz yollarının başlangıç ​​noktası olan Bakü, Hazar Denizi'nin en büyük limanıdır. Azerbaycan Hazar Denizi vasıtasıyla Volga-Don Kanalı-Don-Azak Denizi boyunca okyanuslara erişim sağlamaktadır. Volga-Don Kanalı ile birlikte, Azerbaycan gemileri Volga-Baltık ve Beyaz Deniz-Baltık kanalları aracılığıyla dünya okyanusuna girebilmektedir. 

Azerbaycan'ın ekonomik altyapısının bir parçası olan deniz taşımacılığı ülkenin sosyal ekonomik gelişiminde öncü rol oynamaktadır. Dünya ticaretinin yüzde 80'inin deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleştirildiğini düşünerek, Azerbaycan'ın deniz taşımacılığı ve sürdürülebilir kalkınma konusundaki rekabet gücü, stratejik hedefleri ve öncelik yönünü kapsayan hareket planı hazırlanarak sağlanır.

Hazar Denizi


Hazar Denizcilik Şirketi, önümüzdeki yıllarda Hazar Denizi'ndeki petrol tankeri taşımacılığının hacmini artırmak niyetindedir. Şirketin Stratejik Gelişim ve Yatırım Projeleri Dairesi Başkanı Tariyel Mirzoyev, Hazar Denizi'ndeki tanker filosunun daha da geliştirilmesinin, taşıyıcılar tarafından rotaların seçilmesine bağlı olduğunu söyledi.

“Kazakistan ve Türkmenistan'daki petrol üretimi önümüzdeki üç ila yedi yıl içinde büyüyecek. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Supsa ve Bakü-Novorossiysk petrol boru hatları yeterli kapasiteye sahiptir ve bu kapasiteler önümüzdeki yıllarda büyüyecektir. Bütün bunlar, Hazar Denizi'ndeki tanker filosunun daha da büyümesi için büyük umutlar vadediyor.” diye Mirzoyev ekledi. 

Azerbaycan'ın Hazar Denizi Nakliye Şirketi ve Bakü Deniz Ticaret Limanı, Azerbaycan'ın su taşımacılığında özel bir rol oynamaktadır. Hazar Deniz Nakliye Şirketi nakliye filosunun yanı sıra özel bir filo ve tersaneler de içermektedir.

Taşıma filosu, 20 tanker, 13 feribot, 15 çok amaçlı kargo gemisi, 2 Ro-Ro gemisi, 1 teknik gemi ve 1 yüzer atölye olmak üzere toplam 51 gemiden oluşmaktadır. Özel filosunda 20 adet vinç, 25 adet çekme ve tedarik aracı, 26 yolcu, 2 adet boru döşeme, 6 adet yangınla mücadele, 7 mühendislik-jeolojik, 2 adet dalış ve 88 adet yardımcı gemi olmak üzere 210 gemi bulunuyor.

Kaynak: www.azernews.az