Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsü Hakkında Anlaşma İmzalandı

Kazakistan'ın Aktau şehrinde  12 Ağustosta'ta gerçekleşen Hazar Zirvesi'nde, Hazar Denizi'nin hukuki statüsü hakkında anlaşma imzalandı.  

Hazar Denizi


Kazakistan'ın Aktau şehrinde 12 Ağustosta'ta Hazar denizine kıyısı olan beş ülkenin cumhurbaşkanlarının katılımı ile 5'inci Hazar Zirvesi gerçekleşti. Zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdumuhamedov ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev katıldı.

Toplantıda  Hazar Denizi'nin hukuki statüsü hakkında anlaşma başta olmak üzere bir takım anlaşmalar imzalandı. 

Hazar'ın deniz ve göl değil, "su havzası" olarak tanımlandığı anlaşmada karasuları, deniz sınırları, deniz dibinin bölünmesi, navigasyon kuralları, balıkçılık hakları, çevre koruma, deniz bilimsel araştırmaları, askeri işbirliği meseleleri, deniz kaynaklarının kullanımı ve diğer konuların düzenlenmesi yer alıyor.

24 maddeden oluşan anlaşmaya göre:

  • Hazar'a kıyısı olan ülkeler dışında, hiçbir ülkenin askeri üssü ve gemileri Hazar'da bulundurulmayacak;
  • Hazar'da petrol ve doğal gaz kemerleri çekilebilecek ve bu sadece boru hattına sahip olan ve boru hattının geçeceği ülkeleri ilgilendirecek;
  • Hazar'da petrol ve doğal gaz kemerleri çekilmeden önce onun çevresel etkilerinin değerlendirilmesine dair 5 ülkenin onayı gerekecek;
  • Hazar'ın dibi uluslararası hukuk yasalarınca birbirine komşu devletler arasında bölünecektir;
  • Hazara' kıyısı olan ülkeler Hazar'ın deniz güvenliğinden, kaynaklarının yönetilmesinden ve ekolojik durumundan sorumludur.
Hazar Denizi

İmza töreninin ardından 5 ülkenin cumhurbaşkanları, mersin balığı yavrularının Hazar'a bırakılması merasimine katıldılar.

Bir sonraki Hazar Zirvesi'nin Türkmenistan'da yapılacağı belirtildi.