Dr. Atasağun
1 year ago - 1 Dakika, 29 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hipertansiyon Sınırları Değişti, Hasta Sayısı Arttı

Bu yazımda sizlere son yayınlanan AHA/ACC hipertansiyon klavuzuna göre değişenlerden ve bu değişimin getirilerinden bahsedeceğim.

Hipertansiyon Sınırları Değişti, Hasta Sayısı Arttı


Yazıya başlamadan önce daha anlaşılır olması için şu açıklamayı yapmalıyım büyük tansiyon, sistolik kan basıncı; küçük tansiyon ise diyastolik kan basıncı anlamına gelir.

2017 Kasım ayında yayınlanan AHA/ACC klavuzundaki yeni değerlerle başlayalım.

Normal sınırlarda bir tansiyon halk arasında "12'ye 8" şeklinde tabir edilen sistolik kan basıncının 120, diyastolik kan basıncının ise 80 olduğu değerlerdir. Sistolik kan basincinin 120-129 arasındayken diyastolik kan basıncının 80'in altında olduğu durum "hipertansiyon riski"; sistolik kan basincinin 130-139 ve diyastolik 80-89 arası olduğu durum "Evre 1 hipertansiyon"; sistolik kan basincinin 140, diyastolik kan basıncının ise 90'a eşit ve üzeri olan tüm değerler ise "Evre 2 Hipertansiyon" olarak belirlenmistir. 

Peki bu değerler ne ifade ediyor? Değişen ne?

Hipertansiyon Sınırları Değişti, Hasta Sayısı Arttı

Eski kılavuza göre normal dediğimiz değerlere yeni kılavuzda yüksek kan basıncı diyoruz. Yani kişinin diyetine dikkat etmesi gerekiyor, spor yapması ve yaşam tarzını değiştirmesi gerekiyor. İşin asıl can sıkıcı tarafı ise eski kılavuzda normal yükseklik dediğimiz 130-139/80-89 değerine artık Evre 1 Hipertansiyon diyoruz ve ilaç başlama endikasyonu doğuyor, bu da demek oluyor ki bir çok hipertansiyon hastasi hayatını ilaçsız sürdürüyor. Yeni klıavuzda Evre 2 şeklinde belirlenen değerler ise eski kılavuzda "Evre 1"de yer alıyor. Bunun anlamı ise "Evre 2"de ikili ilaç tedavisine başlamak gerekiyor. Peki eski kılavuza göre Evre 1 olarak belirlenerek tekli ilaç başlanan hastalara ne yapılacak? İkinci bir ilaç eklenecek mi?

Tüm bunlar gösteriyorki eğer AHA kılavuzunun önerilerini uygulamaya geçersek dünyadaki hipertansif hasta sayısı en az iki katı artış gösterir bu da en çok ilaç firmalarının işine yarar. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek, diğer kılavuzlar mevcut değerlerinde değişikliğe gidecek mi?

Sağlıcakla...