Burak GÜRAN
4 years ago - 1 Dakika, 43 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Atilla'nın Torunlarının Yurdu Sekelistan’a Kültür Gezisi Düzenleniyor

En eski Türk topluluklarından biri sayılan Sekel Türklerinin yurdu Sekelistan’a kültür gezisi düzenleniyor. Avrupa'nın göbeğindeki bu kadim Türk kültürünü yakından tanıyabilmek adına 25-30 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kültür gezisine katılabilmek için bir an önce kayıt yaptırmanızda fayda var. Zira düzenlenen organizasyon için sınırlı sayıda kontenjan bulunuyor.

Atilla


Sekelistan, Romanya'nın Transilvanya (Erdel) Bölgesinde bulunuyor. Atilla'nın torunlarının yaşadığı Sekelistan, yaklaşık 13 bin 500 km² yüz ölçümüne ve 800 bin civarında nüfusa sahip. Eşsiz doğası ve kadim tarihiyle dikkat çeken Sekelistan, diğer Türk ulusları tarafından yeni yeni duyulmaya ve keşfedilmeye başlanan bir bölge.  

Atilla


Sekel Türkleri ile tanışabilmek, kültür ve geleneklerine tanık olabilmek adına düzenlenen organizasyonla Sekellerin inanışları, töreleri, oyunları, giyim kuşamları, el sanatları, müzik ve dansları gibi pek çok kültürel unsurunu deneyimleyebilecek ve Atilla'nın torunlarını daha yakından tanıyabileceksiniz.  

Atilla


Asya'nın bir ucundan Anadolu'ya, oradan da Avrupa'nın içlerine kadar rastlanan, Türklerin tarih boyunca ne kadar geniş topraklarda yaşadığının en büyük kanıtlarından olan balbal kültürünü de Sekelistan’da görmek mümkün.

Atilla


Balballar, genellikle ağaçtan yapılan yüksekliği 3 metreyi bulabilen, üzerlerine oyma yapılmış birçok anlam barındıran anıt mezarlardır. Kadın, erkek, yer, gök gibi temel unsurlar balballarla tasvir edilir.

Balballar üzerine Sekel bayrağının renklerinde bezler bağlanarak gelenek yerine getirilmiş olur. Sekellerin halk müzikleri de pentatonik olması sebebiyle Türk halk müziğiyle ilişkilendirilebilir.

Atilla


Sekeller genelde hayvancılıkla geçinirler. Nadiren de olsa tahıl ekimi yaparlar. Bunun haricinde çiftçilikle pek uğraşmazlar. At beslerler, dokuma, ağaç işleme, seramik yapımı gibi zanaatlarla uğraşırlar. Sekellerin kilim desenleri, ağaç işlemeleri ve nakışlarındaki motifler Anadolu Türk motiflerine çok benzer.

Geziye Nasıl Katılırım?

25-30 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sekelistan kültür gezisine katılmak ve gezi hakkında detaylı bilgi almak için Sekelistan Milli Konseyi Türkiye Temsilciği'ne ulaşabilirsiniz.

İletişim:

Sekelistan Milli Konseyi Türkiye Temsilcisi Ahmet Açıkgöz: 0534 658 87 58


Sekelistan ve Sekel Türkleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın