Selman Yamak
11 months ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hz. Adem (Aleyhisselam) 'ın Son Sözleri

Hz. Adem (Aleyhisselam)


İIk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem (Aleyhisselam) yaklaşık bin sene yaşamıştı. Cenab-ı Hak tarafından, ömrünün sona erdirileceği bildirilince şöyle dedi:

"Ya Rab! Düşmanım iblis kıyamete kadar hayatta kalacağı için beni bu halde görürse sevinecek ve benimle alay edecek."

Cenab-ı Hak'ta ona: "Yâ Adem! Sen tekrar cennete gireceksin. O ise bu dünyada kalıp neticede kıyamete kadar gelip geçen insanlar adedince ölüm acısını tadarak zillet içinde ölecektir. Onun ecelinin tehir edilmesi bunun içindir." buyurdu.

İmtihan zamanı sona erdiğinde, kıyamet anında iblis de ölümü tadacak. Hz. Adem (Aleyhisselam) şeytanın nasıl öleceğini merak etti. 

Cenab-ı Hak'tan iblis'e ölümün nasıl tattıracağını öğrenmek istedi. Bunun üzerine Cenab-ı Allah iblis'in nasıl öleceğini bildirmeğe başladı. 

Hz. Âdem (Aleyhisselam) daha fazla dayanamadı ve "Ya Rab! kafi" dedi. Bütün

sorularının cevabını almıştı. 

Bu dünyadaki vazifesini tamamlamış, Cenab-ı Hakk'ın emirlerini tebliğ etmişti.

Geride Cenab-ı Hakk'ın emirlerini yerine getirip, hakkıyla yaşayacak ümmeti vardı. Bu bakımdan huzurluydu ve mesuttu. Işte bu huzur ve saadet içerisinde ruhunu teslim etti.

Çocukları Hz. Adem (Aleyhisselam)'ı Ebû Kubeys dağına defnettiler. İki sene sonra da Havva validemiz vefat etti. Onu da Hz. Adem (Aleyhisselam)'ın yanına defnettiler.


Rabbim bizleri Peygamberler, sıddıklar ve şehitler ile birlikte Haşr eylesin. Amin 


                                    ومنالله التوفيق


Selman YAMAK

selmanyama5@gmail.com

@selman_sefer