Selman Yamak
1 year ago - 1 Dakika, 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Hz. İsa (Aleyhisselam) Ve Hırsız

Hz. İsa (Aleyhisselam) Ve Hırsız

İsrailoğullarında bir hırsız varmış. Tam kırk sene boyunca yol kesmiş. Günün birinde İsa Aleyhisselam, israiloğullarından bir abidle beraber bu hırsızın olduğu yerden geçiyormuş. Hırsız olan adam kendi kendine şöyle demiş:

-  "Yanında havarisi olan bu zat, Allah'ın peygamberidir. Yanlarına insem de üçüncüleri de ben olsam."

Böyle düşündükten sonra hemen bulunduğu yerden yanlarına indi. Bir taraftan havariye yaklaşmak ve onun yanında yürümek istiyor, bir taraftan da havariyi gözünde yücelttiği için kendini küçültüyor, "Benim gibi birisi böyle bir abidin yanında yürüyemez!" diye içinden geçiriyordu.

Bu sırada abid, hırsızın kendilerine doğru geldiğini hissetmişti. O da kendi kendine "Bir hırsızın, benim gibi bir abidin yanında yürümesi hiç olacak iş mi?" diye düşünmeye başladı ve biraz daha hızlı yürüyerek İsa Aleyhisselam'ın yanında ilerledi. Böyle olunca hırsız arkada tek başına kaldı.

Tam bu sırada Allah'u Teâlâ İsa Aleyhisselama şöyle vahyetti: 

- "O ikisine söyle, amel etmeye yeniden başlasınlar. İkisinin de bu zamana kadar yapmış oldukları ameller boşa gitti! 

Havari, kendini beğendiği için iyilikleri boşa gitti. Hırsız ise kendini beğenmediği ve tevazu gösterdiği için kötülükleri silindi."

İsa Aleyhisselam, Allah'u Teâlâ'nın kendisine vahyettiklerini o ikisine bildirdi. Sonra o yolculuğunda hırsızı beraberinde götürdü ve havarilerinin arasına kattı. 

Tevazu ve alçakgönüllü olmak, insanı yüceltmektedir. Kibirlenmek ve kendini beğenmek de insanı alçaltmaktadır. Ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor :

- İşte ahiret yurdu. Biz, onu yeryüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmayanlar has kılarız. Sonuç, Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır. (Kasas sûresi 83)

- Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, hiçbir kibirleneni ve övünen sevmez. (Lokman sûresi 18)

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur :

- Her kim Allah için tevazu gösterirse, Allah o kimseyi yükseltir. Her kim de kibirlenirse, Allah onu alçaltır. 

 

 

                                   ومنالله التوفيق


Selman YAMAK

selmanyama5@gmail.com

@selman_sefer