suzan besici
3 years ago - 2 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İçdaş'ın Yapay Resif Projesi Çanakkale'de Balık Popülasyonunu Artırdı

İÇDAŞ'ın Biga açıklarında 4 yıl önce başlattığı ve yıl sonunda tamamlanacak olan yapay resif projesi, şimdiden balık ve deniz canlılarının popülasyonunu artırdı.

İçdaş


Türkiye'nin önemli ağır sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ'ın üretim tesislerinin bulunduğu Çanakkale'nin Biga ilçesi açıklarında 4 yıl önce başlattığı ve yıl sonunda tamamlanması planlanan 3 milyon liralık yapay resif projesi, şimdiden balık ve diğer deniz canlılarının popülasyonunu artırdı.

Proje henüz tamamlanmamış olmasına rağmen balık ve diğer deniz canlılarının popülasyonundaki önemli artış bölgede yaşayan balıkçıların yüzünü güldürüyor. Henüz denize indirilmemiş durumdaki son yapay resif bloklarının da yıl sonuna kadar denize indirilmesi bekleniyor.

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi AŞ Liman Müdürü Türker Özman konuyla ilgili açıklamasında, İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin'in talimatıyla 4 yıl önce başlatılan projenin, yıl sonunda tamamlanacağını belirtti.

İçdaş


Balıkçılarımız durumdan çok memnun

Özman, firmaya ait tesislerin bulunduğu çevre köylerin büyük çoğunluğunun balıkçılıkla geçindiğine dikkati çekerek, projenin, bölgede trol ve yasak avcılık gibi faaliyetlerle denizlerimize kalıcı hasarlar bırakılmasını önlemek adına gerçekleştirildiğini belirtti. 

Özman konuşmasının devamında şunları aktardı: 'Doğal resifler, ağ balıkçılığı tahribatından dolayı üzerleri ağlarla örtülü ve etkisiz halde. Bu yüzden kıyı bölgelerinde yeni habitatlara ihtiyaç duyuluyor. Yapay resifler balıkların üremesine katkı sağlayan düzenekler. Bunlar genelde içi delikli beton bloklar halinde yapılıyor. Doğala en yakın malzeme olduğu için beton kullanılıyor. ÇOMÜ'lü öğretim üyelerinin proje aşamasında bizzat yer aldığı bu çalışmada denizdeki canlılığın korunması ve çeşitliliğin çoğalması asıl hedeflerin başında geliyor.'

İçdaş


ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz'da yapay resiflerin denizdeki canlılığın devamı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Balık popülasyonu gittikçe artıyor

Bölge balıkçılarından Hüseyin Pırnal, daha önce görmedikleri türleri bu resifler sayesinde avladıklarını belirtti.

İçdaş


Pırnal, yapay resifle İÇDAŞ sayesinde tanıştıklarını ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Özellikle son birkaç yıldır güzel lüfer yakalıyoruz. Sularımızda olmayan çipura var. Daha önce yoktu mesela ama bu resifler kurulduktan sonra şu an çipura da yakalıyoruz. Mercan bile var. Balık popülasyonu gittikçe artıyor. Ben 35 yaşındayım. Daha önce sahillerimizde hiç görmediğim balıkları avlıyorum ve çok mutluyum. Yapay resiflerin katkısı çok büyük. Onlar denize bir koydu, biz bin avladık."

Murat Horoz da özellikle hafta sonları sahilde olta atacak yer bulamadıklarını söyledi.

Horoz, bunun mutluluk verici bir durum olduğunu dile getirerek, "Bölgemizde şu an denize atılan resiflerle hiç olmayan balık türleri de gelmeye başladı. Melanur, eşkina gibi daha önce olmayan balıkları bugün bölgemizde bulabiliyoruz. Resifler balıklara yuva, yatak oldu" dedi.