İlteriş Kağan Taşkınsu
3 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Iğdır’da "Ölü Bayramı” Geleneği

Iğdır yöresinde Nevruz ile bütünleşmiş bazı gelenekler; Alav-alav, kosa-kosa, mendil atma, kulak asma, ölü bayramı, yeddi levin, iğne-iğne ve su serpmedir. 

Iğdır’da "Ölü Bayramı” Geleneği


Ölü Bayramı Nedir? 

Bu geleneklerden, Nevruz bayramından önce düzenlenen ölü bayramı, yörede mezar üstü ya da kabir üstü olarak adlandırılmaktadır. Her köyün ve şehir merkezindeki mezarlıkların ayrı bir ziyaret günü vardır. O gün insanlar yakınlarının mezarlarını ziyaret etmekte, Kur’an okumakta ve yanlarında getirdikleri bisküvi, şekerleme vs. şeyleri ölülerinin hayrına dağıtmaktadır. 

Iğdır’da "Ölü Bayramı” Geleneği


Bunların yanı sıra mezarların bakımı yapılıp çiçekler ekilmektedir. Kabirlere çiçeklerin ekilmesi, yeşillendirmelerin yapılması ve bakım olayına bir anlam yüklenir. Ölüm olayı gerçekleştiğinde de mezarın üstüne canlı çiçekler ekilir, yeşillendirme yapılır. Ölülerin içlerinin rahatlatılması amacıyla yapılan bu ritüellerde, aslında kendi içlerinin de böylece rahatlaması sağlanır. 

Yeni ölenlerin mezarları ise özellikle yapılmaktadır. Çünkü ölü bayramı, halk arasında onların “kara bayramı” olarak kabul edilmektedir. Üzerinden bir bayram geçene kadar bu tutum uygulanmaktadır.

Iğdır’da "Ölü Bayramı” Geleneği


Ölü bayramında büyükşehirlere veya yurt dışına göç etmiş insanlar memleketlerine gelerek bu törene katılmaktadırlar. Yakınlarının mezarlarının ata toprağında olmalarını isteyen insanlar şehir dışında olsalar dahi bu törenlere katılarak kültürel belleklerini canlı tutmaya çalışmaktadırlar.

Ölü bayramındaki ölü ruhuna hayır gönderme tutumu da dualarda kendini gösterir. Mezarlıkta dua okurken kabrin ayak ucunda durularak dualar okunur. Köyün imamının yönettiği merasim esnasında köyün büyükleri de mezarlık girişinde toplu halde dualar okur ve salavat getirirler.