Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan'da İlahiyat Enstitüsü Yeni Eğitim Yılında Faaliyete Geçecek

Enstitü, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yerli 60 öğrenciye kapılarını açacak.

Azerbaycan


İlahiyat Enstitüsü Rektörü Ceyhun Memmedov Azerbaycan'da ilahiyatçıların veritabanının oluşturulduğunu belirterek, kullanılan tüm ders kitapları Türkçe olup yerli dilde hiç bir dersliğin olmadığını açıkladı. Bu nedenle yeni ders materyallerinin hazırlanmasına ilişkin çalışmaların başlatılması gerektiğini bildirdi.

Rektörün açıklamasına göre, enstitüde çalışacak her bir öğretmenin faaliyeti ders yılının sonunda değerlendirilecek ve sonuç yeterli bulunmadığı takdirde yerine başka öğretmen getirilecek. 

Yeni akademik yılında enstitüye ilk olarak 60 öğrencinin kabul edilmesi planlanıyor.  

İlahiyat Enstitüsü, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, ''Ülkede dini ile manevi yapının korunması ve geliştirilmesi, dini faaliyetlerin icrası için ihtisaslı kadroların hazırlanmasını temin edecek bir yüksek eğitim kurumu oluşturulması''na ilişkin, 9 Şubat 2018 tarihli kararı ile Dini Kurumlarla İş Üzere Devlet Komitesi bünyesinde kurulmuştu. Aynı karar ile Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de enstitünün bünyesine verilmişti.

Daha önce Azerbaycan'ın Dini Kurumlarla İş Üzere Devlet Komitesi başkanı Mübariz Gurbanlı, İlahiyat Enstitüsünün kurulması, gençlerin dini eğitim için yurt dışına gitmelerini önleyeceğini bildirmişti.