Türkan Hüseynova
3 years ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İlk Bölgelerarası Kazakistan-Özbekistan Forumu Astana'da Yapılacak

I. Bölgelerarası Kazakistan-Özbekistan Forumu Astana'da Yapılacak.

Kazakistan'ın Birinci Başbakan Yardımcısı Askar Mamin, Taşkent'e yaptığı iş ziyareti çerçevesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya geldi. Görüşmede Kazakistan ve Özbekistan arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğinin güncel konuları ele alındı.

Buluşmada Askar Mamin, Özbekistan'ın, Kazakistan'ın Orta Asya'daki en büyük ticaret ortağı olduğunu ve ülkeler arasında 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin dış ticaret cirosunun geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslamada %50 arttığını ifade etti.


İlk Bölgelerarası Kazakistan-Özbekistan Forumu Astana


2018 yılının sonuna kadar Kazakistan ve Özbekistan arasında ikili ticaret hacminin 3 milyar dolara çıkarılması planlanmaktadır. Toplantı sırasında Mirziyoyev ve Mamin, I. Bölgelerarası Kazakistan-Özbekistan Forumu'nun Astana'da, Orta Asya ülkeleri Bölgesel Ekonomik Forumu'nun Taşkent'te, İş Konseyi ve Ortak İş Forumu'nun ilk toplantısının Çimkent'te yapılması konusunda anlaşma yaptılar.

Taraflar, inşaat, mühendislik, ulaştırma, lojistik, turizm, uzay, askeri-teknik alandaki işbirliğinin güçlendirilmesine dair fikir alışverişinde bulundular.

Kaynak: www.ca-news.org