Oğuzhan Er
3 years ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santrali’nde Temeller Atıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbekistan’daki ilk Nükleer Santral açılışına katıldı.

Rusya’nın desteği ile tamamlanacak olan santral, Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te yapılan törenle temeli atımı gerçekleştirildi. Rusya Devlet Enerji Kurumu Rosatom tarafından gerçekleştirilecek inşaat sonrasında 2,400 megavat enerji elde edilmesi planlanıyor.

Özbekistan


Putin ise yaptığı açıklamada nükleer enerjinin gerekliliği ve faydalarını dile getirdi. Putin “Bu Nükleer Güç Santrali, Özbekistan ve Orta Asya’daki ülkelere ucuz ve temiz elektrik sağlayacak. Böylelikle sadece Özbekistan’ın değil tüm bölgenin enerji istikrarı artacak” dedi.

Yetkililerin hesaplarına göre, nükleer santral ile 4 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu sağlayacak ve yılda 600 milyon dolar gelir elde etme şansı ortaya çıkacak.

İki ülke arasında nükleer enerjinin barışçıl şartlar altında kullanılacağına dair anlaşma metni daha önce 2017 yılında imzalanmıştı. Yaklaşık olarak 11 milyara dolara mal edileceği düşünülen santralin 2028 yılında faaliyete  başlaması öngörülüyor.

Ayrıca Putin tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonrasında, iki ülke arasında 27 milyar dolarlık yeni anlaşmalara da imza atıldığı dile getirildi.