Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İlklerin Kadını Marie Curie ve Radyumun Keşfi

Marie Curie, Avrupa’da doktora yapan, tarihte Nobel Kimya Ödülü ve iki Nobel ödülüne birden layık görülen ilk kadın.

İlklerin Kadını Marie Curie ve Radyumun Keşfi


7 Kasım 1867 yılında Polonya’da dünyaya gelen Marie, yaşadığı ülkedeki eğitim sistemi sebebiyle kadınların yurt dışında eğitim alması gerekiyordu.

1891 yılında başladığı eğitiminde yaklaşık bir buçuk sene sonrası sınıf birincisi olarak fizik diploması aldı. Başarının öyküsü ise bundan sonra başlıyordu. Üç yıl sonra ise matematik alanında ikinci diplomasını aldı. Daha sonra öğretmenlik diploması alan Marie, radyoaktivite ışınları üzerinde bir araştırma yapmaya başladı.

Curie, yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu buldu. 1904 yılında Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Yine aynı yıl radyoaktivite alanında yaptığı araştırmalar sonucu Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

İlklerin Kadını Marie Curie ve Radyumun Keşfi


Polonyum simgesi Po, atom sayısı 84, atom ağırlığı 210 olan, yaklaşık olarak 140 günlük bir dönem içinde alfa tanecikleri yayarak kararlı kurşuna dönüşen, ilk bulunan ışınetkin element. En tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçmaktadır.

Radyum ve polonyumun keşfi ve araştırmaları sonucu Nobel Kimya Ödülü'nü alarak tarihte iki Nobel Ödülüne birden sahip olan tek kadın oldu. Günümüzde halen bu iki ödüle birden sahip olan tek kadın Marie’dir.

Maruz kaldığı aşırı radyasyon nedeniyle kan kanseri olan Marie hayatını kaybetti fakat yaptığı çalışmalar ile tarihte adından sıkça söz ettirdi. Radyoaktivite birimine “Curie” deniyor.

Araştırmalarının büyük çoğunluğunu eşiyle yapan Marie ve eşinin mezarları Fransa’daki Panteon anıt mezarına taşındı.