Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 45 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbek Yapımı İmam-ı Buhari Belgeseli TRT Avaz'da Yayınlanacak

Özbekistan Cumhurbaşkanı Basın Servisi tarafından hazırlanan İmam-ı Buhari belgeseli, Türkiye'nin TRT Avaz Uluslararası TV Kanalında yayınlanması planlanıyor.

Özbek Yapımı İmam-ı Buhari Belgeseli TRT Avaz


Belgesel, büyük bir muhaddis olan İmam-i Buhari'nin hayatını içeriyor. İslam aleminin büyük alimi İmam-ı Buhari'nin hayatı ve bıraktığı eserlerinin yakından araştırılması ve öğrenilmesi bugünün güncel meselelerinden biridir. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada bunun üzerinde de durmuştu.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in 14-15 Nisan 2017 tarihlerinde Semerkand'a yaptığı ziyarette, İmam Buhari Kompleksinde uluslararası tecrübeleri inceleyerek uluslararası bir araştırma merkezinin inşasına ilişkin karar çıkarmıştı. Bu bağlamda, bölgeden 5,8 hektarlık bir alan araştırma merkezi inşası için tahsis edildi.

Özbek Yapımı İmam-ı Buhari Belgeseli TRT Avaz


Uluslararası Araştırma Merkezi inşaatının toplam maliyeti 122 milyar sum olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanın 17-18 Mart 2018 tarihinde Semerkand'a yaptığı ziyareti sırasında İmam Buhari kompleksinin yeniden düzenlenmesi ve şehrin yeniden sosyal-ekonomik planlanması talimatı onaylanmıştı.