suzan besici
1 year ago - 1 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İngiltere'deki Stonehenge’i Anadolu’dan Gelen Göçmenlerin İnşa Ettiği Belirlendi

İngiltere'nin en önemli tarihi anıt ve simgelerinden olan Stonehenge'in M.Ö. 4000 yılında Anadolu'dan göç edenler tarafından inşa edildiği ortaya çıktı.

İngiltere


BBC'nin Doğa Ekolojisi ve Evrim adlı bilimsel yayından faydalanarak hazırladığı habere göre, İngiltere'de Neolitik dönem insan bulgularından elde edilen DNA, o dönem Avrupa'da yaşayan insanların DNA örnekleriyle karşılaştırdı.

Yapılan DNA araştırması, İngiltere'deki Neolitik dönem insanlarının Anadolu'dan geldiklerini ortaya koydu.

M.Ö. 6000'de Anadolu'da yaşanan büyük göç hareketinde bir grup, Tuna Nehri hattından Orta Avrupa'ya yönelirken, diğer bir grup da Akdeniz hattı boyunca ilerleyip günümüz İspanya ve Portekiz'in bulunduğu İberya bölgesine ulaştı.

Dönemin avcı ve toplayıcı göçebe topluluklarının yaşadığı Avrupa'ya tarımsal üretimi getiren Anadolulular, M.Ö. 4000'de İberya bölgesinden İngiltere'ye geçti. O dönem İngiltere'de hali hazırda avcı ve toplayıcı gruplar yaşıyor olsa da iki grup etkileşimde olmadı.

İngiltere


Bu bilgilerin yanısıra, İngiltere yaşayan avcı-toplayıcı grupların esmer ve mavi gözlü, çiftçilerin ise daha açık tenli, siyah veya koyu kahverengi saçlı oldukları tespit edildi.

Neolitik dönem göçmenlerinin bölgeye tarımı getirmelerinin yanı sıra büyük taşlarla anıt inşa etme bilgi ve kabiliyetlerinide getirdiği belirlendi. Göçmenlerin, M.Ö. 3000'de inşa edilen ve  Stonehenge'in de bu bilgi ve tecrübenin bir ürünü olduğu açıklandı.

Tam olarak ne amaçla yapıldığı bilinmeyen Stonehenge, astronomi,geometri,anıt, astroloji ve paganizmle ilişkilendiriliyor.