Dilek Özdemir
4 years ago - 1 Dakika, 26 Saniye

İpek Yolunun Sadık Bekçisi: Burana Kulesi

İslamiyeti ilk kabul eden Türk devleti Karahanlılar, göçebelikten yerleşik hayata geçen Türk Boylarının meydana getirdiği büyük bir kültür devletiydi. 
İpek Yolunun Sadık Bekçisi: Burana Kulesi


Kaynağını Tanrı Dağlarından alarak çölün içlerine kadar uzayan Çu Nehrinin etrafı çok eski zamanlardan beri Türklerin yaşadığı bir havzaydı. Başkent Balasagun bu havzada, 9. yüzyılın sonlarında Karahanlı Devleti tarafından kurulmuş ve İpek yolu üzerinde yer almaktaydı. Dönemin önemli kültür, sanat, bilim, matematik, astronomi ve felsefe araştırmalarına ev sahipliği yapan bir şehirdi.

Burana kulesi; Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in 84 km doğusunda yer alan Tokmok şehrinde Çu Vadisinde eski başkent olan antik Balasagun şehrinde bulunmaktadır. İpek yolu üzerinde bulunan Burana Kulesi, Karahanlılar döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.


İpek Yolunun Sadık Bekçisi: Burana Kulesi


Burana Kulesi, aslında 11. yüzyılda yapılan bir caminin minaresi. Orijinali 45 metre olan minare depremlerle zarar görmüş ve sonraları aslına sadık kalınarak restore edilmiş. Kırgızistan’ın simge anıtlarından 25 metre yüksekliğindeki Burana Kulesi, 25x25x5 cm ebadında balçıktan pişirilmiş tuğlalar ile yapılmış. Gövdenin dış duvarları ise kabartma motifli tuğlalarla örülmüş. Kuleye çıkmak için öncelikle metal merdivenlerden geçip, küçük giriş kapısına ulaşıyorsunuz. Buradan sadece bir kişinin çıkabileceği ve inebileceği merdivenlerle kulenin uç kısmına kadar çıkabiliyorsunuz. Girişten itibaren dolambaçlı şekilde yukarı doğru çıkan tuğladan yapılmış merdiven ve iki pencere içeriyi aydınlatıyor. Zirveye çıkıldığında harika bir manzara gözler önüne seriliyor. Burana Kulesi içinde sarma merdiven arasında kimin olduğu bilinmeyen bir türbe de bulunmaktadır. Ayrıca çevrede bulunan tüm tarihsel kalıntılar ve el işçiliği örnekleri kulenin içinde saklanmaktadır.