Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İran Sanat Sergisi Astana'da Düzenleniyor

İran'ın en büyük Minyatür üstatlarından Üstad Mahmud Ferşçiyan'ın minyatürleri Astana'da sergilenecek.

İran İslam Cumhuriyeti'nin Astana Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ''Ferşçiyan Minyatürleriyle İran Sanatı" sergisi, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı El Yazmaları ve Nadir Eserler Ulusal Merkezi’nde açılıyor.

İran Sanat Sergisi Astana


Mahmud Ferşçiyan'ın eserleri dünyada yaygın olarak bilinmektedir. Sanatçının karakteristik stili, açık renkler, kuşlar, çiçekler ve insanları tasvir eden fantazmagorik çizimlerdir. Sanatçı eserlerinde Batı sanat okulu ile Farsça minyatür klasik kanonlarını birleştirir. Resim çizerken sık sık geleneksel müzik dinleyen Fersçiyan, resim ve müziği birbirinden ayrılmaz öğeler olarak görüyor. 

Ünlü ressamın eserleri günümüzde İran ve yabancı ülke müzelerini süslerken, İngiltere ve Hollanda Kraliçe Saraylarının duvarlarında da kendilerine yer bulmuşlardır.Bir çok eseri farklı devletlerin başkanları tarafından da satın alınan ressam, şuanda New York'ta kendine özgü tarzıyla çalışmalarına devam edmektedir.

İran İslam Cumhuriyeti'nin Astana Büyükelçiliği Kültür Misyonu tarafından düzenlenen ''Ferşçiyan Minyatürleriyle İran Sanatı" sergisi, Astana'nın 20. yıldönümü kutlamasına ithafen kültürel etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilecek. 

Sergi, Kazakistan Kültür Bakanlığı Ulusal El Yazmaları ve Nadir Eserler Merkezi’nde 10 Temmuz 2018’de saat 11.00’da açılacaktır. Açılış törenine Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, İran  Büyükelçiliği Müşaviri, İran Kültür Merkezi müdürü Mesud Şeyh Zeyneddin, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı genel sekreteri Kuatсan Ualiyev, diğer aydınlar ve milletvekilleri katılacaktır.

Kaynak: www.inform.kz