Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İş Garantili Siber Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Verilecek

Türkiye’nin en az 50 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacı olduğunu belirten SODER Bilgi ve Teknolojileri Genel Müdürü Doğan Güneş, söz konusu açığı gidermek için eğitim başlatılacağını duyurdu.

İş Garantili Siber Güvenlik Uzmanlığı Eğitimi Verilecek


Gelişen teknoloji doğrultusunda siber güvenlikte aynı doğrultuda ciddi bir ihtiyaç doğurdu. Yaşanılan zorlu süreçte çıkarılan kanun hükmünde kararnameler sonrasında devletin bilişim altyapısında çalışan çok sayıda uzman görevinden ihraç edildi. Diğer yandan bankalar, finans kurumları, üniversiteler ve e-ticaret ile uğraşan bazı kuruluşlarında siber güvenlik alanında önemli ölçüde uzmanlara ihtiyacı var.

Güneş, bu ihtiyacın karşılanması adına İstanbul Aydın Üniversitesi ile ortak bir siber güvenlik eğitimi başlatılacağını kaydetti.

Aydın Üniversitesi’nin akademik tecrübesi ve alanında uzman eğitimci kadrosu ile SODER’in bilişim sektöründeki tecrübesinin birleşimiyle birlikte toplam 60 saatlik siber güvenlik eğitimi verileceğini belirten Güneş, “Eğitime temel düzeyde bir bilgisayar bilgisine sahip olan herkes, eğer siber güvenlik alanına da ilgisi varsa aynı zamanda bu alanda uzmanlaşmak istiyorsa, eğitimlere katılabilir.” Diye konuştu.

İlk eğitim programı için 20 kişilik kontejan bulunmakla beraber, eğitimi tamamlayıp sınavı başarı ile geçenlere de işe yerleştirme garantisi verilmektedir.