Burak GÜRAN
4 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İŞKUR'dan Ücretsiz Kodlama Eğitimi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin ilgili bölümlerindeki öğretim görevlileri tarafından kodlama öğrenmek isteyen gençlere ücretsiz eğitim verileceğini açıkladı.

İŞKUR


Cumhurbaşkanlığı himayesinde
, YÖK’ün koordine ettiği ve Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) destek verdiği proje sayesinde üniversitede okuyan veya mezun olmuş gençler farklı düzeylerde ücretsiz kodlama eğitimi alacak.

Proje kapsamında üniversitelerin matematik, mühendislik, iktisat, işletme, istatistik gibi sayısal düşünce yeteneğinin kazandırıldığı bölümlerde okumakta olan ya da mezun olan öğrencilere yeni bir yetenek ve iş imkanı sağlanacak.

Kodlama eğitimleri iş gücü potansiyeli dikkate alınarak pilot il olarak, Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerde gerçekleşmesi planlanmakta. Kursa katılım hakkı kazanan öğrencilerin tüm eğitim masrafları İŞKUR tarafından karşılanmakla beraber, kurs süresi boyunca öğrencilere cep harçlığı ve sigorta imkanı sağlanacak. Kurs sonunda başarı elde eden öğrencilere sertifika verilecek.

Projenin ayrıntılarını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Saraç, gençler adına İŞKUR’a ve projede yer alan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem’e teşekkür etti.