Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İsrailli Şarkıcının Eurovision’da Birinci Olan Şarkısı İçin Çalıntı İddiası

Bu sene Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan 63’üncü Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan İsrailli sanatçı Netta Barzilai okuduğu şarkının çalıntı olmasıyla suçlanıyor.

İsrailli Şarkıcının Eurovision’da Birinci Olan Şarkısı İçin Çalıntı İddiası


İsrailli haber sitesi Walla, Universal Music şirketinin Netta’yı eser hırsızlığı ile suçladığını belirtti. Habere göre, Netta’nın söylediği Toy isimli şarkının yazarlarına şirketin sözcüleri tarafından uyarı mektubu gönderildi. Uyarıda, şarkının The White Stripes grubunun "Seven Nation Army" isimli şarkısından çalıntı olduğu bildirildi.

Haberde, yarışma kurallarına göre şarkı sözleri tamamen özgün olması gerekmekte ve çalıntı yapıldığı tespit edilmesi durumunda kazananın diskalifiye edileceği belirtildi. Bu doğrultuda suçlamanın önümüzdeki sene İsrail’de düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’nın iptali söz konusu olabilir.

Bir diğer seçenek ise tarafların uzlaşmaya gitmesi, bu durum şarkının kazandırdığı gelirde Universal Music şirketinin de pay sahibi olmasını sağlayacak.

Türkiye, TRT yönetimi vasıtasıyla 2013 yılından itibaren bu yarışmaya katılmama kararı aldı. Oy verilirken şarkının değil siyasal görüşlerin ön plana çıkmasını ve her ülkenin kendi sınır komşusuna yüksek oy vermesi gibi durumları gerekçe gösterdi.

26 ülkenin katılım gösterdiği bu seneki yarışmada halk ve jüri oylamasının ardından Netta Barzilai, Toy isimli şarkıyı seslendirmişti ve 529 puan alarak birincilik elde etmişti.