suzan besici
5 months ago - 1 Dakika, 31 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İstanbul Üniversitesi'nde "Türk-Rus Türkologlar Çalıştayı" Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ve Edebiyat Fakültesi'nin düzenlemiş olduğu "Türk-Rus Türkologlar Çalıştayı" İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi


Çalıştaya İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Topsakal'ın yanısıra Rus Türkologlar Prof. Dr. Viktor Grigoryeviç Guzev, Prof. Dr. İrina Nikolaevna Novikova, Prof. Dr. Efim Anatolyeviç Rezvan, Prof. Dr. Aleksandr Antonoviç Kolosnikov, Doç. Dr. Nikolay Nikolaeviç Telitsin konuşmacı olarak katıldılar. 

İstanbul Üniversitesi


İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında Türk-Rus Türkologlar Çalıştayı'nın Türk ve Rus ulusları adına güzellikleri daha da geliştirecek bir toplantı olduğunu ifade etti.

Üniversite olarak bulunulan coğrafyayla alakalı kendi bilim ve kültür birikimlerini sunabilecekleri organizasyonlara da destek verdiklerini belirten Ak, bunlardan birinin Uluslararası Bilim Konferansları olduğunu ve bu yıl 9'uncusunu Moldova'da düzenleyeceklerini belirtti. 

Bizi buluşturan hem tarih hem Türk dili 

İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. Mahmut Ak
Prof. Dr. Mahmut Ak
konuşmasının devamında "Türk ve Rus halkları ile Balkan kavimleri sadece tarihi birlikteliği zikrederek, güzel günler geçirme lüksüne sahip değil. Aslında geleceği de birlikte planlamak üzere birçok sorumluluk altında olduklarını biliyoruz. Bizi buluşturan hem tarih hem Türk dili yani Türkoloji çalışmaları." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlyas Topsakal ise Türkiye ve Rusya'nın aynı coğrafyada yaşayan, inişli çıkışlı ilişkileri olan ama daima beraber çözüm yolları bulan iki büyük devlet olduklarını belirtti.

İstanbul Üniversitesi

Prof. Dr. İlyas Topsakal
Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişimi üniversitelerin ve akademisyenlerin vazifesi

Türkiye-Rusya arasında köklü tarihi ilişkilere dikkat çeken Topsakal, "Bu ilişkilerin günümüzde de kültürel ve ilmi olarak gelişimine katkı sağlamak, üniversitelerin ve akademisyenlerin en büyük vazifesi. Çünkü hem ilmi hem kültürel iş birlikleri en başta entelektüel insanların uğraşacağı ve gelecekte planlayacağı işler olarak karşımızda duruyor." şeklinde konuştu.