Burak GÜRAN
3 years ago - 2 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İşte Yeni Yönetim Sisteminin İlk Kabinesi

Türkiye Cumhuriyeti bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gelerek yemin etmesiyle birlikte, 98 yıl boyunca yönetildiği parlamenter sisteme veda etti. Bu doğrultuda, Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

İşte Yeni Yönetim Sisteminin İlk Kabinesi


Erdoğan saat 16.00’da TBMM’ye gelerek Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından mazbatasını teslim aldı. Ardından Genel Kurul kürsüsüne geçerek yemin etti. Meclis’ten ayrıldıktan sonra Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan burada Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Erdoğan Misak-ı Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.

Daha sonra Külliye’de Cumhurbaşkanı Göreve Başlama” törenine gelen Erdoğan süvari birliği tarafından karşılandı ve külliyeye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı. Türkiye’nin pek çok kesiminden isimlerin bulunduğu törene ayrıca 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ve bazı uluslararası örgütlerin temsilcilerinin bulunduğu yaklaşık 6 bin kişi davete katılım gösterdi.

Yeni yönetim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla düzenlenen törende konuşan Erdoğan, ”Bugün çıktığımız kutlu yolculuğu, Türkiye, milletimiz ve insanlık için hayırlara vesile eyle Ya Rab.” şeklinde dua etti.

Tarihi törene gelen davetliler için günün anlam ve önemine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin minyatürü ay ve yıldızın bulunduğu turkuaz renkte özel rozet ve darphane tarafından özel olarak bastırılan Erdoğan’ın imzası ve bugünün tarihinin yer aldığı 1 liralar dağıtıldı.

Tören sonrasında gelen davetliler onuruna bir akşam yemeği verildi.Yemekten sonra kameraların karşısına geçen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesini açıkladı.

16 Bakanlık ve bir Başkan yardımcılığıyla kurulan yeni sistemde dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da yeni kabinede Milli Savunma Bakanı olarak görev alması oldu.

İşte yeni sistemin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanları;

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Prof Dr. Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

Sanayi ve Kalkınma Bakanı: Mustafa Varank

İşte Yeni Yönetim Sisteminin İlk Kabinesi