Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Japon Tekstil Şirketi YKK Özbekistan'da Ofis Açıyor

Özbekistan Tekstilciler Birliği, Japon tekstil şirketi YKK'nın Orta Asya sorumlusu Yasuhiro Yamaşita'nın başkanlığındaki heyet ile Taşkent'te bir araya geldi.

Japon Tekstil Şirketi YKK Özbekistan


Tekstilciler Birliği'nin ev sahipliğinde 9 Temmuz'da gerçekleşen görüşmede, taraflar, tekstil endüstrisinin yerli üreticilerinin küresel bir marka ile ikili işbirliğini tesis etme konusu üzerinde fikir alışverişinde bulundular.

Toplantıda, özellikle tekstil ve konfeksiyon-örme endüstrisinin gelişimini hızlandıracak önlemler üzerine 14 Aralık 2017 tarihli Özbekistan Cumhurbaşkanının 5285 sayılı kararının önemi vurgulandı. Ülkede gerçekleştirilmekte olan reformlar sonucu hazır tekstil ürünlerin ihracatı artmış durumda.

Yamaşita konuşmasında şirketin tekstil aksesuarları üretiminde uzmanlaştığını ve bu alanda lider olduğunu kaydetti. Dünyada 70'den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin Avrupa ve Orta Asya'da 6 üretim tesisleri bulunmaktadır.

Japon heyeti, Özbekistan'ın uluslararası işbirliği için öncelikli bir ülke olduğunu vurgulayarak, ülkenin ekonomik ve siyasi hayatındaki değişikliklerin etkileyici dinamiklerine dikkat çekti.

Görüşmenin ardından taraflar, Özbekistan'da YKK şirketinin ofisinin açılmasının yanı sıra, tekstil aksesuarları ve parçalarıyla ilgili ortak bir girişimin mümkün olduğunu da ifade ettiler.

Japon heyetin ziyareti sırasında ayrıca Nemengen bölgesindeki dikiş ve örme ürünleri imalatçıları ile görüşmeler yapılması da planlandı.