Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kafkas İslam Ordusu Sergisi Bakü’de Açıldı

Azerbaycan'daki Türkiye Bakü Büyükelçiliği tarafından, Bakü'nün Ermeni çeteler ve Bolşevik kuvvetlerinden arındırılmasını sağlayan Kafkas İslam Ordusu komutan ve askerlerini yâd etmek amacıyla bir resim sergisi açıldı.

Kafkas İslam Ordusu Sergisi Bakü’de Açıldı


Kafkas İslam Ordusu'nun başında bulunan komutan Nuri Paşa'nın adının verildiği salonda gerçekleşen sergiye Türkiye Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından birçok isim ve birçok gazeteci de katıldı.

Açılış, milli marşların okunmasıyla başlarken, Büyükelçi Erkan Özoral’ın konuşmasıyla devam etti.

2018 yılının Azerbaycan ve Türkiye adına oldukça önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken Özoral, Bakü’nün kurtuluşunda önemli bir rol oynayan Kafkas İslam Ordusu'nun ve bağımsızlığın 100. yılını kutladıklarını söyledi.

Kardeşlik örneği adına gösterilebilecek en iyi örneğin Kafkas İslam Ordusu olduğunu dile getiren Büyükelçi, “Bizim vazifemiz geçmiş yıllarda yaşananları, öncesi ve sonrası olmak üzere yeni nesillere aktarmaktır. Bugünün neler pahasına elde edildiğini göstermeliyiz” diyerek konuya dikkat çekti.

Sergide söz alan Azerbaycan Ressamlar İttifakı Genel Sekreteri İbrahimov ise Kafkas İslam Ordusu ve Komutan Nuri Paşa'yı çok önemsedikleriniNuri Paşa’nın heykeli dikilmelidir. O olmasaydı Bakü olmazdısözleriyle dile getirdi.

Yapılan konuşmalar sonrasında ise sergiye resim kazandıran ressamlara plaketleri, Büyükelçi Erkan Özoral ve İbrahimov tarafından verildi.

Bakü Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre sergide, genç ve profesyonel ressamların aralarında bulunduğu 27 ressamın eserlerinin Türk şehitlikleri, Azerbaycan-Türkiye kardeşliği ve Kafkas İslam Ordusu’nun temalı olduğu açıklandı.