Berna Usta
1 year ago - 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kakava Ateşi Yarın Yanacak

Roman kültüründe önemli yer tutan Hıdırellez kutlaması olan Kakava Şenliği, yarın başlayacak.

Kakava Ateşi Yarın Yanacak


Romanlar tarafından "bahar bayramı" olarak kutlanan Kakava Şenlikleri için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada Kakava /Hıdrellez şenliklerinin bu yıl çok renkli geçeceğini, yurt içi ve dışından binlerce kişinin Edirne'ye geleceğini ifade eden Gürkan, Akşam gelen insanlar sabaha kadar eğlenip, sabahki ritüeli de izleyip şehrimizden ayrılacaklar. Bu yıl geçmiş yıllardan daha aktif bir Kakava izleyeceğiz dedi.

Kakava'nın bir Roman geleneği olduğunu fakat gün geçtikçe uluslararası bir festivale dönüştüğünü ifade eden Gürkan, konuşmasına şöyle devam etti: Kakava ateşi yarın yanacak Şenlik, yarın saat 17.30'da Sarayiçi adasında, protokol üyelerinin Kakava ateşini yakmasıyla başlayacak. Etkinlik kapsamında, Geleneksel Roman At Yarışları yapılacak.

Yarın akşam saatlerinden itibaren başlayacak şenlik, sabaha kadar sürecek. Şafak sökmeden Tunca Nehri kenarına gelen Romanlar ise ritüeller gereği nehirde yüzlerini yıkayacak, bazıları da nehre girerek, dileklerini suya bırakacak.