Burak GÜRAN
3 years ago - 4 Dakika, 50 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"

Tarih boyunca her türlü zorluk karşısında dirayet gösteren Türk milleti, 3 yıl önce hiç beklenmediği bir anda can evinden vurulmuştu. 15 Temmuz 2016 günü darbeci askerler milletin tankını, tüfeğini, savaş uçağını, gözünü kırpmadan millete karşı kullanmışlardı.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"


15 Temmuz Gecesi Neler Yaşanmıştı?

Her şey o akşam saat 9 buçuk sularında Fatih Sultan Mehmet ve  o zaman ki adı Boğaziçi köprüsü olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün tanklar tarafından trafiğe kapatılmasıyla başladı. İlk başta terör eylemi veya bomba ihbarı sanılan olayın uzun süre ne olduğu hakkında kimsenin bir fikri yoktu.

İstanbul semalarında alçak uçuş yapan savaş uçaklarıyla caddelerde dolaşan tanklara anlam veremeyen halk işin aslını ve olayın ciddiyetini Başbakan Binalı Yıldırımın bir televizyon kanalına bağlanıp bilgi vermesiyle anladı;

“Belli ki, emir-komuta zinciri olmadan asker içerisindeki bazı grupların kanunsuz bir eylemi söz konusu, ancak vatandaşlarımız emin olsunlar ki demokrasiye herhangi bir zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecektir.”

Başbakanın bu açıklamasının ardından vatandaşlarda durumun farkına varıp darbeye karşı duruşlarını ilk olarak sosyal medya üzerinden tepki göstererek başladılar.

Başkomutan’dan Darbeye Direnin Çağrısı

Saatler gece yarısına ulaştığında darbeci askerler pek çok alanda farklı operasyonlara başlamıştı. Bu sıralarda Marmaris'te tatilde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelmek için karar almış idi. Hareket etmeden önce CNN Türk Kanalına görüntülü konuşma gerçekleştiren Erdoğan tarihi bir açıklama yaparak millete sokağa çıkın çağrısında bulundu.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"

“Halkın gücünün üstüne bir güç ben tanımadım bugüne kadar.”
 

diyerek bütün milleti meydanlara, havalimanlarına demokrasiye sahip çıkmaya davet etti. Darbe girişiminin dönüm noktası olan bu açıklamadan tam iki dakika sonra darbeciler TRT binasını işgal etmiş ve sözde darbe bildirisini okutmayı başarmışlardı.

Erdoğan’ın çağrısı üzerine demokrasinin kaderini darbecilerin ellerine bırakmak istemeyen halk, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere yurdun pek çok yerinde sokağa dökülmeye başladı polisle birlikte darbecilere karşı durdu.

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

Yaşlısı, kadını, genci, çocuğu, siyasi görüşürü, dili, dini ve kökeni ne olursa olsun ayrım yapmaksızın 7’den 70’e bütün halk, tıpkı ecdadımızın Çanakkale’de yedi düvele karşı göğsünü siper ettiği gibi vatanını korudu. Tam teçhizatlı darbeci askerlerin karşısında ellerindeki tek silahları Türk Bayrağı idi. Gördükleri tablo karşısında darbeciler paniğe kapıldılar ve baskıyı daha da artırmak için saldırılarını sertleştirmeye başladılar.

Darbe Girişiminin Seyrini Değiştiren Olaylar

Köprü’yü işgal eden askerlerin üzerine yürüyen ellerinde Türk bayrağından başka bir şey olmayan halkı kurşun yağmuruna tutuldu. Yaşanılan bu kanlı gecede darbeci askerler tereddütsüz şekilde vatandaşların canına kıymaktan çekinmedi. Kimi silahla, kimi havadan açılan ateş sonucu, kimi tank ateşiyle haince şehit edildi. Ama bir an olsun geri adım atmayan kahraman Türk milleti bütün dünyaya demokrasi dersi verdi.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere pek çok yer savaş uçakları tarafından bombalandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar esir alındı, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki paralel yapı her yeri işgal ediyordu. Şüphesiz gecenin en önemli olaylarından biri Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’dan aldığı emir idi.

Halisdemir’e, Semih Terzi’nin hain olduğunu ve ona engel olması gerektiğini söyleyen Aksakallı, “Bu görevin sonunda şehadet var. Hakkını helal et.” Dediği öğrenildi. Aldığı bu emir doğrultusunda Özel Harekat binasına girmeye çalışan grubunun arasına dalarak Semih Terzi’yi başından vurup öldüren Halisdemir kaçmasına fırsat verilmeden vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit edildi. Bu olay darbe girişiminin büyük ölçüde seyrini değiştirdi.

Halkın Demokrasi Zaferi

Milletin silahını millete doğrultan cuntacı askerlerin hesaba katmadıkları bir şey vardı. Bu millet Çanakkale’de vatanını savunan ecdadının kanını taşıyordu, orada verilmeyen vatan burada azınlık grup tarafından mı zapt edilecekti heyhat...

O gece Türk milleti, vatanında gözü olan içeride ve dışarıda bütün düşmanlara karşı önemli bir mesaj verdi. Vatanını namus bilip korumak için darbecilere karşı mücadele etti. Türk milleti tek yürek halinde hain darbe girişimini bertaraf etti ancak 248 vatan evladı şehit düştü 2196 kişide gazi oldu. 16 Temmuz sabahı gün ağarmaya başladığında halkın gücünün üstüne bir güç olmadığını anlayan darbeciler birer birer teslim olmasıyla darbe girişimi son buldu.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"


Başkomutan’dan İkinci Emir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkan halk, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir darbe teşebbüsüne karşı yaptığı çağrı doğrultusunda eşine rastlanamayacak bir şekilde yurdun dört bir yanında meydanları yaklaşık 1 ay boyunca boş bırakmadı. Gece gündüz demeden meydanlarda yatıp kalkan vatandaşlar işlerine buradan gittiler hayatlarına meydanda nöbet tutarak devam ettiler.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"


Birlik ve beraberliğimizin en üst seviyeye ulaştığı o günleri 7 Ağustos 2016’da Demokrasi Mitingi ile taçlandırdıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 10 Ağustos günü Demokrasi Nöbetleri de sonlandırıldı.

Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha "15 Temmuz Demokrasi Zaferi"


Yaşanılan bu kurtuluş destanının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hala etkileri sürüyor. Yurt dışına kaçan FETÖ mensuplarının büyük çoğunluğu tutuklanarak cezaevine gönderildi. FETÖ yapılanması ile ilgili soruşturmalar halen sürmekte ve devlet kurumlarından temizlenmeye devam ediyor.

Son olarak halkın tercihlerine saygı duymayanlara karşı canlarını ortaya koyarak büyük bir cesaret ile destan yazan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilerken bir daha bu tarz bir olayın tekrarlanmaması için 15 Temmuz Destanının anlamını ve önemini nesilden nesile aktaralım, analım ve yaşatalım.