Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 25 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Gizemi Hâlâ Çözülemeyen Şeytan Gölü

Hem korkutucu hem gizemli doğa güzeli Şeytan Gölü (Şaytanköl), Kazakistan'ın Karkaralı kentinin beş kilometre batısında, deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte bulunuyor. Etrafı dağlarla ve yarı harabe granit kayalarla çevrilmiş olan göl, halk arasında efsaneleri ile bilinir.

Yerli halk, akşamları göl etrafında şeytan, yaşlı bir adam ve deniz kızı gibi hayaletlerin göründüğünü söyler. Çok yaygın olan efsanelerden birinde gizemli Şeytan Gölü'nün, birbirine sırılsıklam aşık olan iki genci kendi kucağına aldığı anlatılır.

Gizemi Hâlâ Çözülemeyen Şeytan Gölü


Hüzünlü bir aşk hikayesi

Varlıklı Karatay’ın kızı Suluşaş ve fakir bir genç olan Altay birbirlerine aşık olurlar. Kızını bir fakire vermek istemeyen Karatay, Kazak hanlarının soyundan gelen, Arıstan adında zengin bir damat bulur. Altay, sevgilisi Suluşaş ve arkadaşı Kaysarla birlikte kaçmaya karar verir. Kaçarken hayvanlara yakalanmamak için suya atlayan Suluşaş ve Altay gölde boğulup ölür. Arkadaşlarının acısına dayanamayan Kaysar da suya atlayıp intihar eder. O zamandan beri, üç gencin canını aynı anda alan bu göl, halk arasında "Şeytan Gölü" olarak adlandırılmaya başlar.

Gizemi Hâlâ Çözülemeyen Şeytan Gölü


Yerel halkın aktardığı bilgiye göre, 1905 yılında piskopos Mikail, Şeytan Gölü'nün batı kıyısında halkın isteği ile haç taktı ve gölü kutsallaştırdı. Hatta adını da Kutsal olarak da değiştirdi. Bir süre sonra haç ortadan kayboldu ve göl tekrar Şeytan Gölü olarak adlandırılmaya başladı. İnsanlar birinin hala gölde olduğunu veya birisi tarafından suya atıldığını düşünüyorlar.

Şimdiye kadar bilim adamları gölün derinliğini belirleyemediler. Ezoterikçiler gölün çift dibi olduğundan paralel dünya olduğunu savunuyor. Efsanelerin ne kadar doğru olduğu bilinmez ama bir şeyi kesin söyleyebiliriz ki gölü ziyaret edenler burayı asla unutamayacaklar.