Oğuzhan Er
1 year ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kastamonu’da 3. Türkistan Kurultayı Gerçekleşiyor

"Kafkasya ve Türkistan‘da 1938 Sovyet Katliamı ve Tesirleri - Göç, Sürgün ve Hürriyet” konulu kurultay Kastamonu’da başladı.

Kastamonu’da 3. Türkistan Kurultayı Gerçekleşiyor


10 ülkeden 77 bilim insanının katıldığı Kurultay’ da birçok bilim adamı konuşma yapacak. Kastamonu Üniversitesi’nde Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonunda Türkistan-Der, TİKA ve TÜRKSOY işbirliği ile düzenlenen kurultay öncesinde TÜRKSOY Resim Sergisi de açıldı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kurultay’ın gerçekleşmesi adına oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Karadeniz, "Türk Dünyası’ndan gelen kardeşlerimiz ile böyle çalışmalarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Böyle acıların bir daha yaşanmamasını ve Türk Dünyası arasında kültür ve duygu anlamında birliğe ihtiyacımız var.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise “1938 Aydınlar Katliamı” ile ilgili hazırlanan eserin ise basılacağını dile getirdi.

Aydın "O günler geride kaldı fakat geçmişi unutmamak gereklidir. Geçmişi bilmek geleceği tesis için önemlidir" diyen Rektör Aydın katliamın sadece Türklere değil, Rus, Moldova, Ukraynalı yani bütün aydınlara uygulandığını belirtti.

Programda Özbekistan Bağımsız Yazılı Kitle İletişim Araçları ve Haber Ajanslarını Destekleme ve Geliştirme Kamu Fonu Başkanı Said Yusupov’un yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gagauzya, Makedonya, İran ve Kosova’dan da 77 bilim insanı katılmaktadır.

Kastamonu’da devam eden Kurultay yarın sona erecek.