Burak GÜRAN
1 year ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kayıp Malezya Uçağını Ararken iki Gemi Enkazı Bulundu

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e uçarken 8 Mart 2014’de Hint okyanusu üzerindeyken bir daha haber alınamayan Malezya uçağını arama çalışmalarını yürüten ekipler, okyanusun derinliklerinde 19. yüzyılda battığı tahmin edilen 2 ticaret gemisinin enkazına ulaştı.

         

Kayıp Malezya Uçağını Ararken iki Gemi Enkazı Bulundu


Batı Avustralya kıyılarına 2 bin 300 kilometre uzaklıkta, okyanusun yaklaşık 4 kilometre derinliğinde ve birbirinden 36 kilometre uzaklıkta bulunan gemi enkazları, 19. yüzyılda kömür taşıyan İngiliz gemileri olduğu tahmin ediliyor.

Batı Avustralya Müzesi ve Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu uzmanları , araştırmacıların kaydettiği sonar görüntüleri inceleyip, gemilerden birinin demir, diğerinin ahşap gövdeye sahip olduğunu belirledi.

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla ortadan kaybolan uçağı, Avustralya, Malezya ve Çin başta olmak üzere bir çok ülke arama faaliyetlerine katılmış ancak Ocak 2017’de sona eren çalışmalarda kayıp uçağın izine rastlanmamıştı. Kuala Lumpur hükümeti, bu yıl yeni arama girişimi için yapılan çalışmayı onayladı.