Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazak Edebiyatının Çınarı Şerhan Murtaza Vefat Etti

Kazak edebiyatının ünlü yazarı Şerhan Murtaza hayatını kaybetti. Son dönem Kazak edebiyatının en önemli yazarlarından olan Murtaza, 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Kazak Edebiyatının Çınarı Şerhan Murtaza Vefat Etti


Geçtiğimiz Salı akşamı Almatı’da vefat eden gazeteci ve roman yazarı Murtaza’nın vefat haberi sadece Kazakistan'da değil bütün Türk coğrafyasında da üzüntüyle karşılandı.

Kazakistan üzerinde araştırmalar yapıp birçok eser veren yazar, Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkilere de katkı sağlamıştır.

Şerhan Murtaza Kimdir?

Jambil vilâyeti Çuvalı ilçesinde, Binbulak köyünde dünyaya geldi. Lemonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nde Gazetecilik bölümünü okudu. Birçok önemli hoca ve akademisyenlerden eğitim alan Murtaza, uzman olduktan sonra memleketine dönmüştür. Yazarlığın yanında redaktörlük, yayın yönetmenliği ve baş redaktörlük gibi görevlerde de bulunan yazar 1992-1994 yılları arasında Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi Başkanı olan “Egemen Kazakistan” gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Görev yaptığı süre içerisinde oldukça başarılı çalışmalara imza atan yazar, aynı zamanda çevirmen olarak Cengiz Aytmatov’un “Elveda Gülsarı” ve “Gün Olur Asra Bedel” eserlerini Rusçadan Kazakçaya çevirmiştir.

Eserleri birçok dile tercüme edildi. Bağımsızlığın ardından 1999 ‘da şeref madalyası aldı. Gorbaçov döneminde “Yeniden Yapılandırma” dönemine denk geldiği sıralarda yasaklı olan Alihan Bökeyhan, Mustafa Çokay, Ahmet Baydursun ve Mir Yakup Duvlat isimleri ile Kazak tarihinde saklı olan şeyleri halk ile tanıştırarak halkın bilgilendirilmesinde baş rol oynamıştı.