Aynur Toleubayeva
4 years ago - 1 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazak Halkının İlk Adım Töreni: "Tusau Kesu"

''Tusau Kesu'' (Köstek kesme), bir bebeğin yeniden ayakları üzerinde durmaya başlamasının ardından hızlı bir şekilde hareket etmesini arzulayan bir gelenektir. Bu adet, çocuk yeni yürümeye başladığında daha iyi yürümesi, ayaklarının birbirine dolanmaması, bir yerlere takılıp düşmemesi için yapılır.

Kazak Halkının İlk Adım Töreni: "Tusau Kesu"


Bu amaçla siyah ve beyaz (Kaz: ''ala cip'') ipliklerden özel bir köstek hazırlanır. Bazıları kırmızı iplikle köstek yaparlar. Bunun da kendine özgü bir anlamı vardır. Kazakların örf ve adetlerine göre ipin siyah ve beyaz renkli olması, o çocuğun hırsızlıktan uzak durması, birisinin hakkını yememesi anlamına gelir. Aynı zamanda kösteği kesilen çocuğun ayaklarını sağlam basıp düzgün yürüyeceğine inanılır. 

İlk önce çocuğun ayakları bağlanır. Önüne de kumaş serilir ve keskin makasla kesilir. Bu işlemin yapılması için de kişi dikkatli seçilir. Çünkü kösteği kim keserse çocuk ona benzer diye inanılır. Kösteği kesen kişi de ipi kendisi hazırlayıp getirir. Bu işleme “köstek kesme” denir. 

Kösteği kesen kişi, ipin kesildiği yerden başlayarak çocuğun ailesine ait olan evin etrafında koşarak üç defa dolanır. Kestikten sonra çocuk önündeki eşyalardan birini seçer. Örneğin kitap, oyuncak, aşık ve kamçı gibi.

Kösteği kesilen çocuğun düzgün yürüyeceğine ve yere sağlam basacağına inanılır. Bunun için yürürken düşmeyen ve yere sağlam basan kişilere köstek kestirilmesi esastır. Aynı şekilde sakar ve adımlarını düzgün atamayan kişilere köstek kestirilmez. Kösteği kesen kişinin düzgün yürümesi ve koşarken düşmemesi çocuk için çok önemlidir.