Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazak ve Kırgız Çevre Gönüllüleri Arktik'i Temizliyor

Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve İsrail'den gelen çevre gönüllüleri, Arktika'daki Kara Denizi'nin (Sibirya'nın kuzeyindeki Arktik Okyanusu'nun uzantısı) doğusunda bulunan ıssız Vilkitsky adasındaki hurda metalleri topluyor.

Kazak ve Kırgız Çevre Gönüllüleri Arktik


'Yeşil Arktik' EkoSosyolojik Kamu Derneği'nin Arktik'teki ekolojik keşifine Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve İsrail'den çevre gönüllüleri katılıyor. Gönüllüler, Kara Denizi'nin doğusunda bulunan ıssız Vilkitsky adasında 1960-70'lerden kalma hurda metalleri topluyor.

Keşif ekibinde iki grupta toplam 30 uluslararası gönüllü yer alıyor. 

Arktik'teki keşif çalışmalarının iki aşamadan oluştuğunu belirten dernek başkanı Aleksey Rudkovskiy, birinci aşamanın 28 Temmuz'da tamamlanacağını bildirdi. İkinci aşama ise 27 Temmuz ve 11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Rudkovskiy ekibin planlarını "Hurda metallleri toplamak dışında, onların depolanması için alanlar hazırlanacak. Adanın genel denetimi ve bir dizi bilimsel araştırma yapılacak." şeklinde özetledi.

Kuzey Kutup Dairesi'ndeki Rusya'nın Yamal-Nenets Özerk Bölgesindeki ve adalardaki endüstriyel atıklar, 1960-1970 yıllarında Yamal'a yerleşimler esnasında meydana gelmiştir. Bölgedeki  hidrokarbon rezervlerinin işletilmesi sırasında ekolojik standartlara uyulmaması sonucu çevreye büyük hasar verilmiştir.