Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan, Bilişim Teknolojileri Alanında Yetiştirilecek Gençleri Arıyor

Kazakistan, bilişim teknolojileri alanında fikir üreten yetenekli yabancı gençlere hibe, iş ve barınma imkanları sağlayacak. 

Kazakistan, Bilişim Teknolojileri Alanında Yetiştirilecek Gençleri Arıyor


Kazakistan Başbakanı Bahıtcan Sagintayev, Kazakistan Küresel Yatırımlar KGIR-2018 Yuvarlak Masa toplantısında Kazakistan'da göç politikasının değiştiğini kaydetti ve şunları ekledi: "Önceden daha kapalıydık ve talepler zordu, bugün teknolojilerin değiştiğini biliyoruz ve ükenin yüksek teknolojilerle çalışabilen profesyonellere ihtiyacı var. Kısa süre içinde kendi elamanlarımızı yetiştirmek zor ve belli bir zaman alacaktır. Bu nedenle bugün yüksek vasıflı uzmanlara ihtiyacımız var. Ve kapılarımız onlara açıktır. Günümüzde dünyada yetenek mücadelesi var ve bu durumda kapılarımızın kapalı olması yanlış bir yaklaşım olacaktır."

Başbakana göre, Kazakistan yüksek nitelikli işgücü kabul etmeye ve yatırımcılarla birlikte teknik düzeyde uzman yetiştirmeye hazır. Başbakan, "Biz dijitalleştirmeden bahsettik. Şimdi, özellikle bu alanda gençlerin yaşıtları ile iletişim kurmaya açık olmaları önemlidir. Uluslararası bir IT-Startup Hub’ı EXPO-2017 topraklarımızda gerçekleşti. Yakın gelecekte başlayacağız. Ülkemizdeki yetenekli yabancı gençlere yönelik şartlar yaratıyoruz. Hibe, iş ve kalacak yer imkanları sunulacak. En önemlisi onların fikirleridir ve bu fikirlerin 'Kazakistan'ın bir ürünü' olarak tanıtılmasıdır." dedi.

Kaynak: www.inform.kz