Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 26 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan Halkı 6 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Doğum Gününü Kutlayacak

Geleneksel olarak, 6 Temmuz'da ülkede eğlence ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve cumhurbaşkanı, meslektaşlarından, hükümetlerden, uluslararası örgütlerin başkanlarından gelen çok sayıda tebriği kabul ediyor.

Kazakistan Halkı 6 Temmuz


Nursultan Abişulı Nazarbayev, 6 Temmuz 1940'ta Almatı yakınlarındaki Şemolğan köyünde doğdu. 1960 yılında Dneprodzerjinsk'deki teknik okuldan mezun oldu. İş hayatına Temirtau’da maden uzmanı olarak başlayıp karyerinde yükselişe geçti. 1984 yılında Kazak SSC'nin Bakanlar Konseyi başkanı olarak atandı. 1989 yılının Eylül ayında, Nazarbayev, Cumhuriyet Yüksek Konseyi'nin başkanlığına seçildi. Nisan 1991'de Nazarbayev, Kazakistan'ın Cumhurbaşkanı seçildi ve oyların yaklaşık % 99'unu aldı. 

16 Aralık 1991'de Almatı Celtoksan isyanlarının yıldönümünde Kazakistan bağımsız bir Cumhuriyet olarak ilan edildi. Ocak 1999'da, Nazarbayev yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi. Aldığı oy oranı yaklaşık %80'di. 2005 yılının Aralık ayında, % 91'in üzerinde bir gösterge ile cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazandı. 2010 yılında, ülkenin anayasasına göre, Kazakistan Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olan Nazarbayev'e "Ulusun Lideri" statüsü verildi. Nisan 2015'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nazarbayev beşinci kez cumhurbaşkanı olarak seçildi ve resmi rakamlara göre oyların %97'sinden fazlasını topladı. 

Nazarbayev ekonomi alanında doktora ünvanına sahiptir. Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi, Uluslararası Mühendislik Akademisi, Rusya Federasyonu Sosyal Bilimler Akademisi'nin akademisyenidir. Aynı zamanda, Belarus Bilimler Akademisi'nin onursal üyesi ve M.V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nin ve Al-Farabi Kazak Devlet Ulusal Üniversitesi'nin onursal profesörüdür. 2010 yılından bu yana Nazarbayev, "Ulusun Lideri", "Elbası" resmi unvanının taşıyıcısıdır. 

Ayrıca, bu güne, Kazakistan'ın başkenti Astana'nın doğum günü de denk gelmektedir. Astana'nın kuruluşunun 20. yıldönümü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlenip, diğer eyaletlerden Astana'ya hediyeler yapılmıştır. Bu tarihlerin her ikisi de devlet yaşamındaki önemli olaylardan sayılmaktadır.