Aynur Toleubayeva
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Nazarbayev, Güvenlik Konseyi'ne Ömür Boyu Başkanlık Edecek

Milli Güvenlik Konseyi ile ilgili kanunda yapılan değişiklikleri, Kazakistan Parlamentosu’nun ardından Anayasa Konseyi de onayladı. Yasa, Nursultan Nazarbayev’e konseyde ömür boyu başkan olma hakkını tanıyor.

Nazarbayev, Güvenlik Konseyi


Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Konseyi'nin basın açıklamasına göre, konsey, Milli Güvenlik Konseyi ile ilgili kanunda yapılan değişiklikleri onayladı. 

Bu yeni yasa ile Güvenlik Konseyi’ne “anayasal koordinatör” statüsü verilerek,  “Kazakistan’ın İlk Cumhurbaşkanı” yasasına uygun olarak Nursultan Nazarbayev’e konseyde ömür boyu başkan olma hakkı tanındı. 

Güvenlik Konseyi, bundan sonra devlet bağımsızlığı yanı sıra ülkenin milli çıkarları doğrultusunda siyasi istikrarın korunması, ulusal güvenlik ve savunması alanındaki politikaları koordine edecek  Devletin anayasal düzeninin garantisi olacak. 

Onbir üyeden oluşan konseyde, Nursultan Nazarbayev'in dışında, Meclis ve Senato başkanları, Başbakan, Devlet Sekreteri, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı, Güvenlik Konseyi Sekreteri, Başsavcı, Ulusal Güvenlik Komitesi (KNB) Başkanı, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı da yer alıyor.