Aynur Toleubayeva
2 years ago - 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan’da ''Halkların Birlik Günü'' Kutlanıyor

Bugün, Kazakistan’da 1 Mayıs "Halkların Birlik Günü" yurt genelinde kutlanmaktadır. Kazakistan'ın tüm şehirlerinde festivaller, konserler, halk oyunları, çocuk yaratıcılık festivalleri ve spor etkinlikleri düzenlenmektedir. 

Kazakistan’da


Ayrıca, kütüphane, müze, tiyatro ve diğer kültür kurumlarında birlik gününe yönelik tematik sergiler, performanslar ve konserler düzenlenmiştir. 

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bu sene Almatı’da düzenlenen törenlere katılıp, Kazakistan’da yaşayan tüm milletlerin kendi örf, adet ve geleneklerinin tanıtıldığı çadırları ziyaret etti. Konuşma esnasında tüm Kazakistan halkın birlik ve beraberliğe çağırdı. 

Bu bağlamda 28 Nisan'da Kazakistan Halk Meclisi toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülke halkının birliğinin yenilenen Kazakistan'ın temel koşulu olduğunu ve olacağını vurguladı.

''1 Mayıs'' devlet bayramı olarak 1996 yılından beri kutlanıyor.  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından imzalanan 18 Ekim 1995 tarihli kararnamede, 1 Mayıs tarihi  Kazakistan Halkının Birlik Günü olarak ilan edilerek, "Dayanışma ve Çalışma Günü"nün kutlanması kaldırılmıştı. 

Kaynak: ca-news.org, kazakistan.kz