Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan'da İlk 'İnsan Kaynakları Bölümü' Açılıyor

Kazakistan'ın ilk İnsan Kaynakları Bölümü, Milli Avrasya Üniversitesi'nin bünyesinde faaliyet gösterecek.

Kazakistan


Kazakistan'da insan kaynakları (İK) alanında çalışanlarının çoğunluğunu başka bilim dallarından mezunların oluşturuyor olması, ülkede bu alanda eğitim almış nitelikli uzmanlara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydu.

Örneğin, Kazakistan'da en son yapılan araştırma sonuçlarına göre devlet kurumlarında İK alanında çalışan personellerin %46'sı hukuk, %13'ü pedagoji, %19'u iktisat mezunu. Kalan %22'lik dilimi ise teknik, beşeri ve diğer sosyal bilimler mezunları oluşturuyor.

Bu sebeple insan kaynakları uzmanlarını yetiştirmeye karar veren Kazakistan'ın ilk İnsan Kaynakları Bölümü, başkent Astana'da bulunan Milli Avrasya Üniversitesi'nin İşletme Fakültesi bünyesinde açılacak. Bölüm, yeni öğrencilerine kapılarını bu sonbaharda açacak. Yüksek lisans programı ise bir sonraki seneden itibaren faaliyet göstermeye başlayacak. 

Bölümün eğitim müfredatı ise Devlet Kadro Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın talepleri dikkate alınarak, uluslararası insan kaynakları eğitim programları çerçevesinde oluşturuldu. Bu pilot proje başarılı bir biçimde gerçekleştirildiği halde, diğer üniversitelerde de yaygınlaştırılacak.  

Kaynak: nur.kz