Akmaral Tuganova
3 years ago - 1 Dakika, 3 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan'da Elektronik Vize Uygulaması

Kazakistan vizesi almak için uygulanan uzun prosedürler kaldırılıyor. Yeni düzenlemeyle vize başvuruları online-formlar üzerinden yapılacak.

Kazakistan


Kazakistan Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Erlan Turgumbaev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Koordinasyon Konseyinin yasadışı göçle mücadele üzerine düzenlenen toplantısında, Kazakistan’ın 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren elektronik vize uygulamasına geçeceğini belirtti.

Turgumbaev’in verdiği bilgilere göre, ‘‘Dijital Kazakistan’’ programı çerçevesinde 1 Temmuz 2018’den itibaren elektronik vize uygulamasına geçilerek, ülkeye gelen yabancı uyruklu ziyaretçilerin Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ilgili bölümlerine şahsi başvuruda bulunmasına gerek kalmayacak.

Artık yabancı vatandaşların Kazakistan Cumhuriyeti Göç İdaresi web-sitesinde bulunan elektronik başvuru formuna; kişisel bilgi, ziyaret amacı, mali durum ve ziyaret tarihi bilgilerini girmeleri yeterli olacak.

Erlan Turgumbaev’in açıklamasına göre, başvuruda bulunan kişinin kimlik bilgileri kontrol edilip, vize alması konusunda herhangi bir kısıtlaması bulunmadığı sürece Kazakistan ziyareti için vize işlemi olumlu gerçekleşecek. Böylece vize alım prosedürünün kolaylaştırılması planlanıyor. Bu durumun özellikle Kazakistan Cumhuriyeti konsolosluk bölümü ve hizmetleri olmayan ülkelerin vatandaşları için faydalı olacağı düşünülüyor. Ayrıca bu gibi ülkelerde, Kazakistan Cumhuriyeti yeni konsolosluk birimlerinin açılmasına gerek kalmayacak.

Günümüzde 61 ülke vatandaşı 30 gün süresince Kazakistan'da vizesiz kalabilmektedir.

www.informburo.kz