Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan Helikopter Üretimine Başlıyor

Kazakistan'da 2018 yılından itibaren Mİ-8/17 helikopterlerinin üretimi yapılacak. Konuyla ilgili Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanı Beybut Atamkulov mecliste açıklama yaptı.

Kazakistan Helikopter Üretimine Başlıyor


Kazakistan meclisinde 14 Mayıs'ta "Savunma sanayi kompleksinin gelişmesinin güncel sorunları" konulu hükümet toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı esnasında Savunma ve Havacılık Sanayii Bakanı Beybut Atamkulov, Kazakistan'ın Almatı bölgesinde askeri helikopterlerinin üretileceğine dair bildiri yaptı. 

Bildiride, 2018 yılından itibaren büyük ölçekli helikopterlerin üretimi Almatı'daki uçak bakımı fabrikası tarafından gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Bakan Atamkulov, bu helikopterlerin hem ülkede hem birçok ülkenin silahlı kuvvetlerinde kendini kanıtladığını açıkladı. Havacılık teknik merkezinde bu yıl 10 tane cephe uçağı ile 4 tane askeri taşıma uçağının bakımının yapılması planlandığını da sözlerine ekledi.   

Beybut Atamkulov, ''Günümüzde Astana'daki merkezimizde Rusya, Ukrayna, Kafkasya ülkeleri, Orta Asya ve Moğolistan'ın helikopterlerinin bakımı yapılıyor. Ayrıca, komşu ülkelerinin 60 pilotu eğitildi.'' dedi.

Mi-8/17 helikopter ailesinin popüler olmasının sırrı, çok fonksiyonlu olması. Bakım ve işletim kolaylığı, geniş bir kullanma yelpazesi, eşsiz uçuş ve teknik özellikler onu diğer helikopterlerden üstün yapmaktadır. Dünyada bu helikopterler taşıma ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmaktadır.

Kaynak: ca-news.org