Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Almatı Eyaletindeki Kaya Resimleri Açık Hava Müzesi Kısmen Ziyarete Açıldı

Turistler, tarihi kaya resimleri bulunan Tanbalı Açık Hava Müzesi'nin sadece bir kısmını ziyaret edebilecekler. 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) Kazakistan temsilciliği, ülkenin güneyinde Almatı eyaletine bağlı Cambıl ilçesinde yer alan Tanbalı (kaya resimleri) tarihi ve arkeolojik açık hava müzesinin bir kısmının 9 Temmuz'dan itibaren turistik ziyaretler için açıldığını bildirdi. 

Almatı Eyaletindeki Kaya Resimleri Açık Hava Müzesi Kısmen Ziyarete Açıldı


Bu turistik bölgenin açılması ile Tanbalı'daki bu eşsiz doğal, tarihi ve arkeolojik bölgeyi ziyaret eden turistler, binlerce yıl önce insanların bıraktıkları mirasları izleyebilecekler. Tanbalı petroglifleri (kaya resimleri) UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

9 Temmuz'da gerçekleşen bölgenin açılış törenine Kazakistan Cumhuriyeti'ndeki BM Koordinatörü Norimasa Shimomura, BM Kalkınma Programı'nın  Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Ofisi Uzmanı Özlem Atluğ,  Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'daki UNESCO temsilciliğini yürüten Almatı Küme Ofisi Müdürü Krista Pikkat ve Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Orman ve Yaban Hayatı Komitesi Başkanı Kair Rıskeldinov katıldı.

Bölge, Küresel Çevre Fonu'nun destekleri ile UNDP ve Kazakistan Hükümeti'nin “Korunan alanlarda ve çevresindeki biyolojik çeşitliliğe uygun geçim koşullarının teşvik edilmesi yoluyla çöl ekosistemlerindeki korunan alan sisteminin sürdürülebilirliğinin geliştirilmesi” projesi kapsamında kuruldu.

Tanbalı tarihi açık hava müzesinin ziyarete açılan kısmı Ili-Balhaş bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölge BM Kalkınma Programı'nın Kazakistan'daki biyolojik çeşitliliği ve ekosistemleri korumaya yönelik yürüttüğü çalışmalarının bir pilot projesidir.

Kaynak: www.timesca.com