Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan Lübnan'a Askeri Birlik Gönderecek

Kazakistan parlamentosu, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Birleşmiş Milletlerin (BM) Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) misyonuna askeri birlik gönderme önerisini onayladı.

Kazakistan Lübnan


Kazakistan'ın BM barışçıl operasyonlarına katılımının coğrafi ölçeğinin genişletilmesine ilişkin öneri, Kazakistan Parlamentosu'nun milletvekilleri tarafından 15 Haziran'da kabul edildi. 

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in önerisine göre, Kazakistan, BM Güvenlik Konseyi'ne BM'nin barışı koruma misyonlarına askeri gözlemci ve görevli olarak katılacak. 

Onaylanan öneri ile, Kazakistan anayasasının 53. maddesi uyarınca, Hindistan Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olarak Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin 120 askerinden oluşan askeri birlik, UNIFIL misyonunda görevlendirilmesi için Lübnan'a gönderilecek. 

Nazarbayev, bunun dışında Ortadoğu, Kıbrıs, Hindistan, Pakistan ve Batı Sahra'daki BM'nin barış güçlerine katılması için 40 askerin gönderilmesini önerdi. 

Kazakistan BM Güvenlik Konseyi'ne 2017 yılında üye seçilmişti.  Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre 2014 yılında Kazakistanlı 11 subay BM'nin Batı Sahra ve Fildişi Sahili'ndeki misyonlarında görev almıştı.