Aynur Toleubayeva
4 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan Müslümanlar Dini İdaresi Ramazan Ayı Takvimini Yayınladı

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi (KMDİ) tüm şehirleri kapsayan Ramazan ayı takvimi yayınlandı. Takvim KMDİ resmi internet sitesinde bulunmaktadır.

Takvime göre, kutsal ayın ilk günü 16 Mayıs'ta başlayacak ve 30 gün boyunca devam edecek. 15 Haziran'da ise Ramazan Bayramı (Kazakça "Oraza Ait") başlayacaktır.

Kazakistan Müslümanlar Dini İdaresi Ramazan Ayı Takvimini Yayınladı


Ramazan ayı Hicri takvimin dokuzuncu ayı olup, tüm dünyada Müslümanlar için, yılın en onurlu ve en önemli ayıdır. Ramazan'ın başlangıcı yeni ayın doğuşu ile çakışır, bu nedenle her ülkede başlangıcı farklılık göstermektedir.

Ramazan ayında oruç, Şeriat'ın temellerinden biri olan İslam'ın beş farzlarından biridir. Bu günlerde insanlar herbirine olan kin, nefret düşmanlığı ve ümitsizliği unutmalıdır, savaş kokan sıcak noktalarda bile silahlar düşürmelidir. Her Müslüman, eylemlerinde Yüce Rabbini düşünmelidir.

Bu Ramazan gün doğumu ve gün batımı arasındaki fark 17-18 saat kadar olacak. Bütün bu süre boyunca, oruç tutan Müslümanlar yemekten ve içmekten uzak duracaklar.

KMDİ, ayrıca Ramazan ayı boyunca Müslümanlar için fitr sadakası miktarını belirledi. Bağış tutarı geçen sene olduğu gibi 300 Tenge (Kazak para birimi), yaklaşık üç lira.

Kaynak: https://informburo.kz