Akmaral Tuganova
2 years ago - 1 Dakika, 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

‘‘Kazakistan – Ulu Bozkır Ülkesi’’ Mobil Uygulaması

Kazakistan’da, ülkenin tanıtımını yapacak ilk mobil uygulama geliştirildi. Astana valiliği değerlendirmesine göre, uygulama, Kazakistan hakkında bilgi içeren dijital ansiklopedi konumundadır. Uygulama, coğrafya, tarih ve kültürden ekonomi, turizm ve uluslararası ilişkilere kadar birçok alanı kapsamaktadır.

‘‘Kazakistan – Ulu Bozkır Ülkesi’’ Mobil Uygulaması


Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından sunulan dijital yeniliğin adı, ‘‘Kazakistan – Ulu Bozkır Ülkesi’’dir.

Modern ve interaktif bir formatta tasarlanmış olan uygulama Kazakistan hakkında bilgiyi etkileyici ve kolay erişilebilir hale getirmeyi planlamaktadır. Ülkeyle ilgili eşsiz bilginin toplanıp, kullanıcıya tek bir yerde sunulmasını sağlayan platform Kazakistan’da dijital teknoloji alanında bir ilk olarak değerlendirilmektedir.

Uygulama, Windows, iOS, Android sistemle çalışan her türlü cihaz (cep telefonları, tabletler, dizüstü ve masaüstü bilgisayarları) için uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca site kullanımı için uygulamanın web versiyonu da oluşturulmuştur.

Uygulama AppStore ve PlayMarket internet mağazalarından indirilebilir. Uygulamayı yüklemek için arama alanına Kazakhstan Land of the Great Steppe başlığını girmek yeterlidir. Bireysel bilgisayarlarda kullanım için uygulamanın Windows uyumlu versiyonu Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden (www.mfa.gov.kz) indirilebilir veya web versiyonunun çevrimiçi görüntüleme modu kullanılabilir.

Uygulama, coğrafya, tarih, sosyoloji, kültür, siyaset, uluslararası ilişkiler, ekonomi, turizm, Astana ve EXPO-2017 olmak üzere 10 bölümden oluşmaktadır. Ayrıca her biri kendi fotoğraf galerisine sahip 68 alt bölüm bulunmaktadır. Toplamda:

• 370’den fazla fotoğraf;

• 24 video;

• 3D formatta 12 görsel nesne;

• 20 panoramik fotoğraf (360 ° manzaralı fotoğraflar);

• 12 interaktif 3D grafik;

• 4 interaktif 3D harita mevcuttur.

Uygulamada kullanılan fotoğraf ve videolar özel olup, daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamıştır. Teknik ve yaratıcılık kriterlerinin yüksek tutulduğu uygulamada kullanılan her malzeme çok kalitelidir.

Uygulama, Kazakça, Rusça ve İngilizce olmak üzere üç dilde yürütülmektedir.

Kazakistan’ın dijital yeniliği üzerinde yerli ve yabancı uzmanların yer aldığı büyük bir ekip çalışmıştır. Çalışmada, gazeteciler, fotoğrafçılar, görüntü yönetmenleri, tasarımcılar ve programcılar dahil olmak üzere toplam 80 kişilik ekip ve 33 kamu ve özel kuruluş yer almıştır.

Uygulamanın, Kazakistan ziyaretinde bulunmak isteyen herkese eşlik edebilecek rehber ve bilgi kaynağı olacağı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra turistler, öğrenciler, araştırmacılar, gazeteciler ve iş dünyası temsilcileri başta olmak üzere geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesi beklenmektedir.

Kaynak: www.ca-news.org, www.kazpravda.kz, www.abctv.kz