Aynur Toleubayeva
3 years ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan Yerli Teknolojileri Test Etmek İçin Uzaya İki Uydu Gönderecek

Kazakistan bu yılın sonunda yerli bilim adamları ve bir İngiliz firması tarafından ortaklaşa kurulan, bilimsel ve teknolojik amaçlı iki uyduyu uzaya gönderecek. Bu iki uydu dünyayı uzaktan algılayabilme özelliklerine sahip.  

Kazakistan Savunma ve Havacılık Bakanlığı Birinci Bakan Yardımcısı Marat Nurgucin, Uluslararası KADEX-2018 Fuarı kapsamında düzenlenen  ''Kazakistan'da Uzay Günleri: Kazkosmos'un 25 yıl dönümü" konulu forumda detayları verdi.

Kazakistan Yerli Teknolojileri Test Etmek İçin Uzaya İki Uydu Gönderecek


Açıklamaya göre, hazırlık aşamasında olan projenin şu anda %98'i tamamlandı. Proje, daha önce uzaya gönderilen beş yerli uydunun beş yıllık uçuş tarihini inceleyecek. Uyduları uzaya fırlatma üzerine Avrupa'da uzay çalışmaları alanında tecrübe kazanan, sonradan Rusya'da KazSat ve KazEOSat uydularının yapımında yer alan mühendisler çalışıyor.

Kazakistan'ın uzay iletişim sistemi olan KazSat, 2011 yılından beri düzenli olarak çalışmakta ve Kazakistan genelinde 15 iletişim ve yayın operatörünün ihtiyacını karşılamaktadır.  KazSat, 2011-2018 yıllar arasında 38 milyar tenge değerinde uydu iletişim hizmetlerin sunmuştur. Bundan 20 milyar tenge kazanç elde edilmiştir.

Kaynak: www.zakon.kz