Aynur Toleubayeva
4 years ago - 1 Dakika, 18 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazaklarda Misafir Nasıl Ağırlanır?

Misafirperverliği ve geleneklerine bağlılığıyla tanınan Kazak milleti misafirleri ağırlamaya çok önem verir. Ülkenin farklı bölgelerindeki gelenek ve göreneklerin çeşitliliği göz önüne alındığında, sofra hazırlama düzeninin farklılıkları mevcuttur. 

Aynı zamanda, ülkenin her tarafında değişmeyen bir gelenek vardır: Eve gelen kıymetli misafirlere sunulmak üzere koyun veya at kesmek. Özellikle Almatı'da koyun kesilip başı misafire sunulur. Ev sahibi yemekten önce misafire büyük bir tabakta koyunun başını getirir. Misafir, koyunun yüzünden bir parça et kesip evin en yaşlısına ve sonra koyun kulağından bir parça kesip en küçüğüne veya ev sahibine verir. Koyunun dili ve damağı ise kesilip küçük çocuklara verilir. 

Kazaklarda Misafir Nasıl Ağırlanır?


Bu gelenek Kazakların eskiden hayvancılıkla uğraşmalarından kaynaklanır. Ve bu güne dek devam etmektedir. 

Kazaklarda gün battıktan sonra misafire gitmek çok ayıp sayılır. Misafirlere genellikle sütlü çay, kımız, kesme şeker, tereyağı ve diğer süt ve un mamülleri ve "bauırsak" (hamur kızartması) ikram edilir.

Kazak evlerinde genellikle yuvarlak yer sofrası kurulur. Özellikle geleneklerine sahip çıkan insanlar halen yuvarlak yer sofrasını tercih eder. Sofralarda mutlaka bulunan kımız, at sütünden yapılan Kazaklar için önemli bir içecektir. Aynı zamanda besin değeri çok yüksektir ve şifalı oluşuyla mide, bağırsak ve diğer hastalıkları tedavi eder.

Bunun yanı sıra Kazaklarda her Cuma günü "yedi şelpek" (yedi ekmek) pişirme geleneği vardır. Şelpek veya ekmek orta boy ve ince olur. Ölenlerin yad edilmesi ve ruhlarına Kuran okunması için yenilir veya etraftaki komşulara dağıtılır.