Berna Usta
1 year ago - 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

“Keskin Burunlar” Mehmetçik'i Hain Tuzaklardan Kurtarıyor

Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yetiştirilen köpekler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında hain tuzakları tespit ederek Mehmetçik'in en büyük destekçisi oldu.

“Keskin Burunlar” Mehmetçik


Bursa'nın Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesindeki Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yetiştirilen köpekler bomba ve mayın arama, takip, arama, keşif, devriye ve narkotik madde arama olmak üzere 7 branşta ihtisas eğitimlerini tamamlayarak TSK bünyesinde kritik bölgelerde görev alıyor.

Birçok başarıya imza atan bu köpekler Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında da üstün performans göstererek, Mehmetçik'i hain tuzaklardan kurtardı.

Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı Bölük Komutanı Üsteğmen Hakan İzgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mayın arama köpeklerinin, sadece askeri patlayıcıları değil, bunun yanında patlayıcı madde olmayan ancak kimyasal özelliklerinden dolayı patlayıcı maddeye çevrilebilen "amonyum nitrat" gibi terörist unsurlarca aktif kullanılan maddeleri de tespit ettiğine dikkati çekti.