S KENC
3 years ago - 2 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Don Kişot'un Yazarı Cervantes'in Kılıç Ali Paşa Camii İnşaatında Hamallık Yaptığını Biliyor muydunuz?

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından 1580 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Kılıç Ali Paşa Camii, yapısı itibariyle “Ayasofya’nın küçültülmüşü” olarak bilinir. Medrese, türbe ve hamamıyla birlikte bir külliye içerisinde olan cami İstanbul’un Tophane semtindedir. İznik’in en parlak dönemine ait çinilerin bulunduğu mihrap görmeye değerdir. Cami ile birlikte külliye en son 2011 ve 2015 yıllarında restorasyon geçirmiştir. Caminin yapılış hikayesi de bir hayli ilginçtir.

Don Kişot


İlk adı Uluç Ali olan Kılıç Ali Paşa, Malta Kuşatması ve Trablus’un fethinde bulunmuş bir Osmanlı denizcisidir. Kaptan-ı Derya olduktan sonra cami yaptırmak üzere Sultan III. Murad’dan müsaade isteyen Paşa’ya Padişah, “Sen ki deryalar serdarısın” diyerek camiyi denize yaptırmasını söyler. Bunun üzerine Türk mimarisinin kilit taşlarından birisi olan Mimar Sinan ile anlaşan Paşa, Tophane rıhtımına moloz, taş ve toprak yığdırır. 

Don Kişot


Deniz üzerine kurulan ilk cami bu şekilde Kılıç Ali Paşa Camii olmuştur. Tek minareli ve tek kubbeli camilere güzel bir örnek olan Kılıç Ali Paşa Camii dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu 147 penceresiyle son derece aydınlık ve ferah bir iç mekanı bulunmaktadır. Hüsnü hat ve çini işçilikleri büyük hayranlık uyandırmaktadır.

Don Kişot


Cervantes ve Kılıç Ali Paşa Camii

Dünya klasiklerinden birisi olan Don Kişot’un yazarı Miguel de Cervantes ile Kılıç Ali Paşa Camii’nin yolu bir dönem kesişmiştir. Cervantes’in isminin bir yaralama vakasına (yasak olmasına rağmen kılıçla düello yapmış ve rakibini ağır yaralamıştır) karışması üzerine elinin kesilmesine hükmedilir. 

Bunun üzerine Roma’ya kaçan Cervantes, İnebahtı Deniz Savaşı’na katılmak üzere Venedik donanmasına yazılır. Bu dönemde Lala Mustafa Paşa’nın komutasındaki Osmanlı birlikleri Kıbrıs’ı ele geçirince Papa bir çağrıda bulunmuş ve Hıristiyan dünyasını Türklere karşı savaşa çağırmıştır.

50 Bin şehit verilmesine karşın Osmanlı savaşı kazanmış ve Uluç Ali Reis İstanbul’a dönerek Kılıç Ali Paşa adını almıştır. Savaşta sol elini kaybeden Cervantes de bu savaşta esir alınanlar arasındadır. 5 yıl esaret yaşayan Cervantes, Kılıç Ali Paşa Camii’nin inşaatında çalışmıştır. 

Çalışmasının karşılığında özgürlüğüne kavuşan Cervantes, esaretinin sonunda ülkesine dönerken “Elveda anlı şanlı İstanbul” adlı bir şiir yazmıştır. Tek eliyle modern Avrupa’nın ilk romanı unvanına sahip olan Don Kişot’u kaleme almıştır. İspanyol romancı, eserinde kendini “çolak” bırakan İnebahtı Deniz Savaşı’ndan da bahsetmektedir.